Inflacja na Węgrzech spada, ale wolniej od oczekiwań. Wciąż jest najwyższa w UE

Inflacja na Węgrzech w czerwcu 2023 roku wyniosła 20,1 proc. w ujęciu rocznym. To spadek w stosunku do maja, gdy sięgnęła 21,5 proc. rok do roku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy na Węgrzech najbardziej zdrożały energia elektryczna, gaz, paliwa oraz żywność.

"Ceny konsumpcyjne były w czerwcu 2023 roku średnio o 20,1 proc. wyższe niż rok wcześniej" - podał w piątek węgierski urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły średnio o 0,3 procent. 

To oznacza, że inflacja spadła nieco poniżej oczekiwań analityków, którzy spodziewali się odczytu na poziomie 20 proc. w ujęciu rocznym. 

Obowiązkowe promocje w walce z inflacją

Głównym motorem inflacji na Węgrzech jest wzrost cen żywności. Jej ceny nadal rosną dużo szybciej, niż ogółem CPI. W czerwcu wzrost cen żywności wyniósł 29,3 proc. w ujęciu rocznym. Chleb na Węgrzech w ubiegłym miesiącu był prawie o połowę droższy niż rok wcześniej (48,6 proc.). Nabiał był droższy o 41,4 proc., jaja o 40,1 proc., a masło o 33,3 procent. 

Reklama

Energia elektryczna, gaz i inne paliwa zdrożały w czerwcu o ponad jedną trzecią w ujęciu rocznym (34,3 proc.). W ujęciu miesięcznym ich ceny spadły o 2,1 procent. 

Rząd próbuje radzić sobie z problemu za pomocą odgórnego obniżania cen. Na początku czerwca w sklepach na Węgrzech zaczęły pojawiać się więc obowiązkowe promocje. Obejmują one 20 podstawowych produktów. W tym miesiącu ma zostać z kolei wprowadzony internetowy system monitorowania cen.

Węgry unijnym liderem inflacji

Inflacja na Węgrzech wciąż pozostaje wysoka na tle innych europejskich krajów. Według ostatnich danych Eurostatu, Węgry mają najwyższą inflację w UE. Na drugim miejscu jest Polska.

Ogółem inflacja w strefie euro wyniosła w maju 2023 roku 6,1 proc. w ujęciu rocznym, a w UE - 7,1 proc. - podał w połowie czerwca Eurostat.

Oprac. MM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Inflacja | Węgry | Forint
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »