Reklama

Inflacja w listopadzie wyniosła 7,7 proc. Co zrobi RPP?

- Pomimo pojawienia się wariantu omikron wirusa SARS-CoV-2, RPP podniesie w grudniu stopy procentowe o co najmniej 50 pkt bazowych - przekonują ekonomiści Banku Pekao. Wcześniej wielu ekonomistów wskazywało, że nowy wariant i ryzyko spowolnienia gospodarki może skłonić bank centralny do ostrożniejszych ruchów w polityce monetarnej.

GUS podał najnowsze dane o inflacji, która w listopadzie wzrosła do 7,7 proc. w ujęciu rocznym. To kolejny, wyższy od konsensusu rynkowego odczyt wskaźnika w tym roku (8 na 11 przypadków przekroczył on prognozy).

Z wstępnych danych urzędu wynika, że w listopadzie paliwa podrożały w ujęciu rocznym o 36,6 proc., a nośniki energii o 13,4 proc. Żywność i napoje to z kolei wzrost o 6,4 proc.

Kolejny wystrzał inflacji w tym roku może skłonić Radę Polityki Pieniężnej do ponownego podniesienia stóp proc. Do tej pory RPP zacieśniała politykę pieniężną dwukrotnie w 2021 r., łącznie o 115 pkt bazowych.

Reklama

Ekonomiści Banku Pekao wskazują, że RPP podniesie w grudniu stopy procentowe o co najmniej 50 pkt bazowych.

Natomiast ekonomiści ING Banku Śląskiego piszą, że "CPI będzie hamować, ale na efektach statystycznych, inflacja bazowa pozostanie wysoka. Spodziewamy się wzrostu stóp NBP do 3 proc.".

Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego zauważa, że "ogłoszone od 1 grudnia br. restrykcje pandemiczne, nie będą miały większego wpływu na gospodarkę" - Spodziewam się w związku z tym podwyżki stóp procentowych o 50pb, po której być może nastąpi kilkumiesięczna pauza - ocenia.

Również z ankiety Interii, przeprowadzonej wśród ekonomistów wynika, że stopy proc. będą rosły. Przedział wskazań zaczyna się od 2,0 proc. do 3 proc. na koniec 2022 r.

OPINIA: W świetle najnowszych danych o CPI podwyżka stóp proc. w grudniu jest konieczna - Sura, RPP    


Odczyt CPI za listopad wzmacnia nastawienie w kierunku zacieśniania polityki pieniężnej; w świetle najnowszych danych podwyżka stóp procentowych w grudniu jest konieczna - powiedział PAP Biznes członek RPP Rafał Sura.

- Szacunek flash inflacji za listopad ewidentnie pokazuje, że dokonana przez RPP w ostatnich miesiącach ścieżka podwyżek stóp procentowych była konieczna. Ten odczyt tylko wzmacnia nasze nastawienie w kierunku zacieśniania polityki pieniężnej - w świetle najnowszych danych podwyżka stóp w grudniu również jest konieczna.

Musimy działać, aby osiągnąć nasz zasadniczy cel, który wcześniej komunikowaliśmy, czyli sprowadzić inflację w 2023 r. w granice przedziału odchyleń od celu, czyli w okolice 3,5 proc. Kurs, który obraliśmy, jest do tego niezbędny - powiedział Sura.


RPP podwyższyła w październiku i listopadzie stopę referencyjną łącznie o 115 pb., w krokach po 40 i 75 pb., do 1,25 proc.  Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowano na 8 grudnia.Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »