Jacek Sobala nowym prezesem Polskiego Radia
Nowym prezesem Polskiego Radia został Jacek Sobala - zdecydowała w czwartek Rada Mediów Narodowych, o czym poinformował przewodniczący Rady Krzysztof Czabański.
Najpierw RMN odwołała z dniem 9 marca z funkcji prezesa Polskiego Radia Barbarę Stanisławczyk-Żyłę.
- Rada zdecydowała o odwołaniu z dniem dzisiejszym pani Stanisławczyk-Żyły z funkcji prezesa Polskiego Radia i powołała na tę funkcję Jacka Sobalę - powiedział Czabański dziennikarzom po zakończeniu posiedzenia RMN.
W połowie lutego Stanisławczyk-Żyła zwyciężyła w konkursie na szefa Polskiego Radia. Dzień później złożyła z tej funkcji rezygnację z dniem 31 marca. W efekcie - jak oświadczył wówczas Czabański - konieczny stał się wybór nowego prezesa PR, ale bez rozpisywania kolejnego konkursu.
Członkowie RMN zgłosili dwie kandydatury. Czabański zgłosił Sobalę, a inny członek RMN Juliusz Braun zgłosił kandydaturę Lecha Parella.
Zgłaszając Sobalę szef RMN uzasadniał m.in., że ma on duże doświadczenie radiowe i brał udział we wcześniejszym konkursie na to stanowisko.
Sobala kierował dotychczas warszawskim oddziałem TVP. Wcześniej był szefem radiowej "Trójki". Pracował też m.in. w radiach: Eska, TOK FM, PiN. Od maja 2007 r. do listopada 2008 r. był szefem Programu I PR. Wcześniej był dyrektorem Radia Bis.
- - - - - -
Wybór nowego prezesa Polskiego Radia spośród dwóch zgłoszonych kandydatów - Jacka Sobali oraz Lecha Parella, a także zmiany kadrowe w oddziałach regionalnych TVP - mają być głównymi tematami czwartkowego posiedzenia Rady Mediów Narodowych.
W połowie lutego br. RMN zdecydowała, że Barbara Stanisławczyk-Żyła zwyciężyła w konkursie na szefa Polskiego Radia. Dzień po wyborze, 17 lutego wieczorem, Stanisławczyk-Żyła złożyła rezygnację z tej funkcji odroczoną do 31 marca. W efekcie - jak mówił wówczas przewodniczący Rady Krzysztof Czabański - konieczny jest wybór nowego prezesa PR, ale bez rozpisywania kolejnego konkursu.
Przed tygodniem Czabański poinformował, że zaproponuje, by wybór prezesa PR odbył się już na najbliższym posiedzeniu Rady Mediów Narodowych. - Decyzja należy do Rady, jaka będzie - nie wiem, ale ja będę proponować, abyśmy już na najbliższym posiedzeniu, czyli w czwartek, dokonali wyboru nowego prezesa Polskiego Radia - mówił.
Szef RMN dał czas członkom Rady do 7 marca na zgłaszanie kandydatur na to stanowisko. W efekcie wpłynęły dwie kandydatury Jacka Sobali oraz Lecha Parella. Czabański zgłosił Sobalę, gdyż - jak wskazał - ma on duże doświadczenie radiowe i brał udział we wcześniejszym konkursie na to stanowisko". - Sądzę, że ma on dużo walorów - stwierdził szef RMN.
Podczas finałowego etapu konkursu na prezesa PR, który odbył się pod koniec stycznia br. Sobala mówił, że problemem Polskiego Radia jest jakość programu. - Aby ludzie chcieli płacić abonament, muszą otrzymać ofertę programową, aby mogli powiedzieć: na to, to ja zapłacę - podkreślał. - Polskie Radio w dzisiejszych czasach, przy tym rozwoju technologii powinno być instytucją multimedialną, która nie tylko jest reaktywna i emituje to, co się wydarzy, ale również inicjuje. Jest organizatorem, jest mecenasem rozmaitych wydarzeń ważnych dla Polski i Polaków - mówił Sobala.
Wskazywał też, że ta instytucja nie powinna być "fabryką, ale instytucją twórczą, artystyczną". Jak dodał w radiu trzeba przywrócić spokój i "taką normalność", aby ludzie przychodzili do pracy z przyjemnością. - Wychodzili stamtąd z jasnym komunikatem, co zrobili dobrze, a co zrobili źle - zaznaczył.
Kandydaturę Lecha Parella zgłosił inny członek Rady Juliusz Braun wskazują, że ma on doświadczenie jako dziennikarz i menadżer mediów. - W latach 2011-2015 był prezesem-redaktorem naczelnym Radia Gdańsk - zaznaczył.
Podkreślił, że w czasie pełnienia tej funkcji przez Parella wzrosła słuchalność stacji, a w 2015 r. publiczne Radio Gdańsk zajęło drugie miejsce w rankingu najczęściej cytowanych mediów regionalnych w Polsce. Parell w latach 2005-2011 był zastępcą redaktora naczelnego "Gazety Bałtyckiej". Wcześniej związany był m.in. z Radiem Plus i pierwszym komercyjnym radiem na Pomorzu ESKA Nord w Gdyni.
- Jest prezesem Stowarzyszenia SUM. Stowarzyszenie to współorganizuje m.in. takie wydarzenia jak gdańska Parada Niepodległości, Misterium Męki Pańskiej i Orszak Trzech Króli, a także Defilada Niezłomnych, które budują wspólnotę gdańszczan wokół uniwersalnych wartości a jednocześnie promują miasto w Polsce i za granicą - wskazał Braun w komunikacie.
Na mocy decyzji RMN z połowy lutego br. zarząd radia publicznego jest dwuosobowy - oprócz prezesa zasiada w nim Mariusz Staniszewski. Czabański informował, że mimo konieczności wyboru nowego prezesa PR Staniszewski pozostanie w zarządzie.
Na czwartkowym posiedzeniu Rada Mediów rozpatrzy też wniosek zarządu Telewizji Polskiej w sprawie wyrażenie zgody przez RMN na zatrudnienie dwóch dyrektorów w oddziałach regionalnych TVP: w Opolu oraz w Katowicach. Jak tłumaczył PAP Czabański będzie to zatwierdzanie na stanowisku dyrektora osób, które dotychczas pełniły obowiązki dyrektorów tych oddziałów.
Latem 2016 r. weszły w życie przepisy na mocy, których powołana została Rada Mediów Narodowych. Wśród ustawowych zadań funkcjonującej od sierpnia ubiegłego roku pięcioosobowej Rady znalazło się m.in. powoływanie i odwoływanie zarządów i rad nadzorczych TVP, Polskiego Radia oraz PAP.
Polecamy: PIT 2016