Jak dostać się do wojska? Ile płacą na początek i na jakie zniżki można liczyć?

Dostanie się do wojska nie wiąże się już z masą skomplikowanych procedur. Od kwietnia 2022 roku rekrutacja została mocno uproszczona, a na przeszkodzie stoją jedynie chęci. Dołączenie do wojska łączy się z wieloma korzyściami, jakimi konkretnie? Tak wygląda rekrutacja do wojska, procedury i wymagania, aby się dostać.

Rekrutacja do wojska – wymagania, procedury

Do wojska najprościej się dostać, udając się na studia na akademię wojskową. Co jednak jeśli nie po drodze nam ze szkolnictwem wyższym? Nic straconego. Od kwietnia 2022 roku rekrutacja do wojska jest jeszcze prostsza dla osób, które:

  • mają polskie obywatelstwo;
  • ukończyły 18. rok życia;
  • są zdolne psychicznie i fizycznie do odbywania służby wojskowej;
  • nie są karane za umyślne spowodowanie przestępstwa;
  • mają wykształcenie co najmniej podstawowe.

Spełniając te podstawowe wymogi dostania się do wojska, możemy zgłosić się na ochotnika. Proces rekrutacji składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich rozpoczyna się w Wojskowym Centrum Rekrutacji lub na portalu www.zostanzolnierzem.pl. W pierwszym miejscu można złożyć wniosek o przyjęcie do wojska w formie tradycyjnej. Można wybrać także formę elektroniczną poprzez ePUAP lub wcześniej wspomnianą stronę internetową.

Reklama

Od momentu złożenia wniosku kandydat czeka maksymalnie 14 dni. Po tym czasie otrzyma informację dotyczącą daty stawienia się w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Tam odbędzie się następny etap rekrutacji do wojska.

Na wizycie w Wojskowym Centrum Rekrutacji z kandydatem do służby wojskowej zostaje przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna oraz rozmowa z psychologiem. Dodatkowo odbywa się badanie przez komisję lekarską. Procedury powinny trwać maksymalnie 2 dni.

Czytaj także: Cywilni pracownicy wojska protestują. Ile można zarobić w służbie cywilnej?

Jeśli kandydat do służby wojskowej zostanie pozytywnie rozpatrzony, zostaje wysłany na szkolenie podstawowe. Trwa ono do 28 dni. Przyszli wojskowi przechodzą przez m.in. przygotowania do działania na polu walki, szkolenie strzeleckie, podstawy taktyczno-bojowej opieki nad poszkodowanymi. Po wszystkim zostaje wydana książeczka wojskowa, a kandydat na wojskowego składa przysięgę.

Następnym etapem rekrutacji do wojska jest szkolenie specjalistyczne, które trwa do 11 miesięcy. Jest ono połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym. Co więcej, w trakcie tego szkolenia dowódca może przydzielić żołnierza na inne stanowisko, niż mu wcześniej przydzielono. Po odbyciu go, kandydat może rozpocząć służbę jako zawodowy żołnierz.

Ile zarabia żołnierz?

Żołnierz, który zgłosił się jako ochotnik do pełnienia służby, otrzymuje wypłaty w wysokości najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Na początek wynosi to więc 4960 zł brutto. Jednakże żołnierze mogą liczyć również na dodatki takie jak:

  • dodatek specjalny (np. za usuwanie skutków klęsk żywiołowych lub odbywanie służby w składzie jednostek Marynarki Wojennej na morzu);
  • dodatek za długoletnią służbę wojskową (uposażenie co 3 lata zwiększa się o 3%, po 15 latach o 15% oraz o 1% z każdym kolejnym rokiem);
  • dodatek służbowy;
  • dodatek kompensacyjny;
  • dodatek motywacyjny;
  • dodatek wyrównawczy.

Dzięki tym dodatkom nawet wojskowi na najniższym szczeblu mogą zarabiać dobre pieniądze. Dodatkowo przysługują im również:

  • nagrody uznaniowe;
  • nagrody jubileuszowe;
  • zapomogi;
  • gratyfikacje urlopowe;
  • dodatkowe wynagrodzenia;
  • dodatkowe uposażenia roczne;
  • należności za podróże i przeniesienia;
  • należności zwolnieniowe;
  • należności za pełnienie służby poza granicami Polski;
  • należności pośmiertne.

Z innych przywilejów można wymienić także pierwszeństwo do zatrudnienia w urzędach administracji publicznej dla osób, które odbyły dobrowolną zasadniczą służbę wojskową.

Jakie zniżki przysługują wojskowym?

Wojskowi mają także przywileje poza pracę. Żołnierzom przysługują zniżki na PKP. Tym należącym do Żandarmerii Wojskowej oraz wojskowych organów porządkowych, którzy w pociągu pełnią czynności urzędowe patrolowania lub inne czynności służbowe przysługuje 100% ulgi. Na 78% zniżki na przejazd pociągiem mogą liczyć żołnierze odbywający niezawodową służbę wojskową, również żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Zniżka dla wojskowych obowiązuje tylko za okazaniem dokumentów potwierdzających uprawnienia do niej. 

W komunikacji miejskiej przejazdy również będą tańsze. Zniżka 78% przysługuje Żołnierzom Żandarmerii Wojskowej oraz wojskowych organów porządkowych podczas wykonywania czynności służbowych. Taką samą ulgę mają Żołnierze Służby Zasadniczej, którzy odbywają niezawodową służbę wojskową, z wyjątkiem służby okresowej i nadterminowej.

Zobacz również:

Nowe świadczenia i dodatki dla mundurowych. Rząd przyjął projekty ustaw

Wojsko zarekwiruje prywatne auta i agregaty? Nie, to nie są ćwiczenia

Wojsko się zbroi w cywilne Fordy Rangery. Znak rozpoznawczy: chromowany grill

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojsko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »