Jak obniżyć PIT do zapłaty za 2023 r.? Są sposoby, na niektóre jest czas do końca roku

Jak obniżyć podatek PIT do zapłaty za 2023 roku? Znalezienie skutecznych metod obniżenia podatku PIT może przynieść spore korzyści finansowe. Dzięki ulgom i odliczeniom, takim jak ulga termomodernizacyjna czy odliczenie wydatków na remont, można znacząco zredukować zobowiązania podatkowe. Warto także pamiętać o korzyściach finansowych przysługujących z tytułu oszczędzania na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) - dzięki wpłatom można obniżyć podstawę opodatkowania, a to oznacza mniejszy podatek.

Podatek PIT może być niższy - wystarczy znać kilka prostych metod, aby obniżyć daninę. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju ulgi i odliczenia. Przykład? Ulga termomodernizacyjna.

- Przykładowo Jan Kowalski, jako przedsiębiorca wykazał dochód z działalności gospodarczej w kwocie 50 000 zł. Decydując się na termomodernizację swojego domu i wydatek 100 000 zł na instalację paneli fotowoltaicznych i wymianę okien, obniża dochód do 0 zł, a podatek o 2400 zł. Jednocześnie pozostawia sobie możliwość, aby nieodliczoną wartość wydatku na termomodernizację odliczyć od dochodu w roku kolejnym - wyjaśnia Piotr Szulczewski, ekspert ds. podatkowych, e-pity.pl.

Reklama

To niejedyny sposób na obniżenie PIT, który musimy zapłacić. Kolejnym przykładem niech będzie uzyskany spadek, za który też możemy otrzymać zwrot.

 - Możemy więc założyć, że przykładowa Pani Anna Bartoszewska decyduje się odliczyć od dochodu wydatek na renowację kamienicy, którą otrzymała 4 lata temu w spadku po matce. Wydatek na prace remontowe może obniżyć jej dochód aż do kwoty 500 000 zł. Realnie jej zobowiązanie podatkowe obniży się o 12 proc. kwoty wydatku (jeśli zarabiać będzie do 120 000 zł) lub o 32 proc. (jeśli zarabiać będzie więcej niż 120 000 zł) - tłumaczy Szulczewski.

A to tylko niektóre ze sposobów, jakie nam przysługują na poprawienie naszych zeznań podatkowych. Warto je znać, choć większość Polaków z prawem podatkowym ma spory problem. Z badania "Co Polacy wiedzą o podatkach?", przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie e-pity, wynika jednak, że najczęściej deklarujemy znajomość PIT. 

Podatek PIT za 2023 rok. Do kiedy trzeba złożyć i rozliczyć?

Na złożenie rocznego rozliczenia mamy czas do 30 kwietnia 2024 roku (wtorek), ale tylko do końca grudnia mamy szansę realnie wpłynąć na to, aby podatek do opłacenia w przyszłym roku był niższy. O terminach warto pamiętać, bo pozwala to uniknąć podatnikom negatywnych konsekwencji, czyli naliczenia odsetek za zwłokę. 

Wypełniony e-PIT należy dostarczyć do e-Urzędu Skarbowego najpóźniej do: 

  • 28 lutego 2024 roku: PIT-16, PIT-16A.
  • 30 kwietnia 2024 roku: PIT 28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39.

Niższy podatek PIT. Co trzeba zrobić, żeby otrzymać wyższy zwrot podatku?

Wpłynąć na wysokość podatku do rozliczenia możemy niezależnie, czy jesteśmy osobą prywatną czy przedsiębiorcą, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Dzięki zastosowaniu odpowiednich ulg i odliczeń możemy zapłacić niższy podatek lub otrzymać zwrot.  

Co trzeba zrobić, żeby otrzymać wyższy zwrot podatku? Między innymi takie ulgi przysługują podatnikom: 

  • Rozlicz się z małżonkiem lub jako samotnie wychowujący dziecko. Trzeba spełnić trzy warunki: małżonkowie pozostają w różnych przedziałach skali podatkowej, jedno z nich nie zarabia, a drugie płaci podatek 32 proc. lub 12 proc. oraz jedno z nich zarabia bardzo mało - wtedy korzyść z tego rozwiązania będzie najwyższa. 
  • Zainwestuj w termomodernizację budynków: wymianę okien, ocieplenie domu, zwiększając efektywność energetyczną nieruchomości.
  • Zostań honorowym dawcą krwi i zarejestruj się w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Osoba, która bezpłatnie odda krew ma możliwość odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa.
  • Przekaż darowiznę i wesprzyj kulturę, szkolnictwo i organizacje pożytku publicznego.
  • Skorzystaj z ulgi rehabilitacyjnej. Opłać turnusy rehabilitacyjne, prywatne zajęcia fizjoterapeutyczne, zakup wózka inwalidzkiego czy nawet dostosowanie samochodu do potrzeb osoby z niepełnosprawnością. 
  • Pamiętaj o uldze na internet, jeśli nie korzystałeś z niej w poprzednich latach - ją rozliczać na etapie składania PIT za 2023 r. 

Odliczenie od podatku w IKZE i IKE za 2023 rok. Ile można zaoszczędzić?

Coraz więcej osób decyduje się również na prywatne emerytury (IKE - Indywidualne Konto Emerytalne czy IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). Na oszczędzaniu na przyszłość, można także oszczędzić doraźnie. 

W Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), korzyści podatkowe odczujemy praktycznie natychmiast, ponieważ wpłaty dokonane w danym roku kalendarzowym można odliczyć od podstawy opodatkowania w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT). W Indywidualnym Koncie Emerytalnym (IKE) ulga podatkowa występuje na etapie wypłaty środków, co oznacza, że oszczędzający na IKE są zwolnieni z opodatkowania dochodów kapitałowych podczas wypłaty zgromadzonych środków na koniec okresu oszczędzania - pieniądze można wypłacić po osiągnięciu 60 r.ż. 

Ile może wynieść korzyść podatkowa z wpłat na IKZE? Roczna suma wpłat na IKZE nie może przekroczyć 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą formie samozatrudnienia maksymalny limit wpłat na IKZE jest podwyższony i wynosi 1,8-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. To oznacza, że w 2023 r. można wpłacić: 

  • 8 322 zł dla IKZE w przypadku osób nieprowadzących jednoosobowej, pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • 12 483 dla IKZE w przypadku osób prowadzących jednoosobową, pozarolniczą działalność gospodarczą.

W tym roku z tytułu wpłat na IKZE możemy obniżyć podatek dochodowy od osób fizycznych nawet o 2663 zł (wariant maksymalny). Samozatrudnieni mogą natomiast liczyć na 3994 zł korzyści podatkowej. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PIT | podatek | IKE | IKZE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »