Jak rozliczyć ulgę na fotowoltaikę w PIT i ile można odliczyć?

Koszt zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych można odliczyć od podatku. Ulga na fotowoltaikę przysługuje w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Poniesione wydatki pomniejszają podstawę opodatkowania, a w konsekwencji obniżą podatek dochodowy, który trzeba zapłacić do urzędu skarbowego. Jak rozliczyć ulgę na fotowoltaikę w PIT i jaką kwotę można odliczyć?

Co to jest ulga termomodernizacyjna i co można odliczyć?

Każda osoba, która jest właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego (również w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej), może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Podatnik może odliczyć od podstawy opodatkowania (dochodu lub przychodu) kwoty wydane na termomodernizację. 

W ramach ulgi termomodernizacyjnej odliczyć można materiały, usługi i urządzenia związane z termomodernizacją budynku. Muszą one być zgodne z wytycznymi ministra inwestycji i rozwoju w rozporządzeniu z grudnia 2018 roku.

Ulga termomodernizacyjna obejmuje:

Reklama
 • zakup i montaż kotła gazowego lub olejowego,
 • wykonanie audytu energetycznego lub analizy termograficznej budynku,
 • zakup i montaż zbiornika na gaz lub olej,
 • zakup materiałów ociepleniowych,
 • wykonanie przyłącza do sieci ciepłowniczej,
 • wymianę drzwi oraz okien,
 • zakup i montaż pompy ciepła,
 • zakup i montaż paneli fotowoltaicznych,
 • zakup i montaż kotła na biomasę (w zależności od lokalnej uchwały antysmogowej) lub na paliwo stałe,
 • zakup i montaż kolektora słonecznego.

W przypadku fotowoltaiki instalacja powinna być zamontowana na dachu domu, na gruncie, na dachu garażu lub innym obiekcie. Warunek, jaki musi być spełniony, to zasilanie wyłącznie gospodarstwa domowego, a nie np. budynków gospodarczych.

Odliczeniu od podatku podlegają wyłącznie wydatki zrealizowane w poprzednim roku podatkowym. Dodatkowo termomodernizacja musi zostać zrealizowana w ciągu 3 lat od daty poniesienia pierwszego wydatku. Jeśli warunek ten nie zostanie zrealizowany, konieczne będzie zwrócenie całej ulgi.

Istnieje możliwość rozliczania ulgi z tytułu kilku projektów termomodernizacyjnych. Każdy z nich otrzymuje indywidualny termin realizacji, zależny od daty wykonania pierwszych opłat.  

Komu przysługuje ulga na fotowoltaikę?

Ulga na fotowoltaikę przysługuje właścicielom oraz współwłaścicielom nieruchomości mieszkalnych. Nieruchomościami mieszkalnymi są:

 • domy jednorodzinne,
 • domy w zabudowie szeregowej,
 • domy w zabudowie bliźniaczej.

Ulgę mogą rozliczyć podatnicy płacący podatek liniowy (19 %), rozliczający się skalą podatkową na zasadach ogólnych (osoby składające PIT-36 lub PIT-37) oraz ryczałtowcy. 

Maksymalna kwota, którą można odliczyć w uldze termomodernizacyjnej to 53 tys. złotych. 

Dla małżonków ta kwota się podwaja i wynosi 106 tys. zł. Warunkiem do takiego rozliczenia jest małżeńska wspólność majątkowa, poniesione wydatki dotyczą wspólnej nieruchomości, a małżonkowie ujęci są na fakturach.  

W sytuacji, gdy odliczenie przewyższa roczny dochód podatnika, nadwyżka może być rozłożona na kolejne lata (nie dłużej niż 6 lat)  licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiony został pierwszy wydatek.

Warunkiem otrzymania ulgi jest posiadanie dochodu rocznego wyższego niż 30 000 zł. Do rozliczenia ulgi na fotowoltaikę potrzebne jest zachowanie wszystkich faktur potwierdzających wydatki. Dokumenty takie powinny być wystawione przez firmy, które nie są zwolnione z podatku.

Jak rozliczyć ulgę na fotowoltaikę w PIT i ile zwrotu otrzymamy?

Ulgę termomodernizacyjną należy rozliczyć w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28. Do niego trzeba dołączyć PIT/O z wypełnioną rubryką "Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego" (w tym na fotowoltaikę). 

Osoby rozliczające się skalą podatkową lub podatkiem liniowym powinny wydatki wpisać w rubryce dochodu. Przychód wypełniają wyłącznie osoby rozliczające się ryczałtem. Czynni podatnicy VAT PIT/O muszą wypełnić dokument wprowadzając w nim kwoty netto. 

Przy prawidłowo wypełnionym wniosku można zyskać do 53 000 zł odliczenia w ramach ulgi. 

Co nie wlicza się do ulgi termomodernizacyjnej?

W pewnych sytuacjach ulga nie może zostać odliczona od podatku. Ma to miejsce, gdy:

 • wydatek był dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
 • został uwzględniony przy korzystaniu z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji Podatkowej,
 • wydatek był już zwrócony podatnikowi,
 • wydatek odliczono od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie,
 • wliczono go w koszty uzyskania przychodu.

Wydatek związany z termomodernizacją odliczony może być wyłącznie w jednej uldze. Wyjątkiem jest program Czyste Powietrze. Nie wlicza się w dochód, lecz na jego podstawie można odliczyć wydatki związane z termomodernizacją domu.

***

Czytaj także:

Zakładom grozi zagłada - galopujące koszty dobijają cukiernie i piekarnie

Premier nakazał oszczędzanie prądu w ministerstwach i urzędach. Sprawdziliśmy, czy to się udaje

Za mandaty i PIT zapłacisz BLIK-iem. Nowe płatności w urzędach skarbowych

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »