Jak Polska wyjdzie z procedury nadmiernego deficytu? W planie wyraźne cięcia

Procedura nadmiernego deficyty zmusza Polskę do wyraźnych cieć i oszczędności, które nie spowodują spowolnienia gospodarczego. Celem rządu jest dojście do deficytu na poziomie 3 proc. PKB do 2028 roku. Jak planuje to osiągnąć? Resort finansów tłumaczy w Sejmie.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów tłumaczy, jak w najbliższych latach rząd planuje zredukować rekordowy deficyt budżetowy państwa. Wymienia program cieć i tłumaczy, dlaczego Polska nie wynegocjowała w UE wykluczenia z procedury. 

Redukcja deficytu do 3 proc. PKB w 2028 roku

Polska w październiku br. przyjęła plan budżetowo-strukturalny na lata 2025-2028. To ważny dokument stanowiący strategię fiskalną, który wyznacza m.in. ścieżki redukcji deficytu budżetowego przy zachowaniu zadowalającego wzrostu gospodarczegoPlan zakłada wprowadzenie długu na ścieżkę jego stopniowej redukcji. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów tłumaczy, co rząd zamierza osiągnąć. 

Reklama

- Ograniczenie deficytu nominalnego poniżej 3 proc. PKB  do roku 2028 oraz w efekcie wyjście z procedury nadmiernego deficytu (...). W przyszłym roku przewiduje się ograniczenie deficytu sektora do 5,5 proc. PKB, a następnie stopniową redukcję do 2,9 proc. PKB w roku 2028 - wylicza Jarosław Neneman.

Resort finansów przewiduje, że okresowo dług publiczny ponownie wzrośnie przez rekordowe wydatki na obronność, jednak ma  to nie przeszkodzić w osiągnięciu zamierzonych celów. 

Jakie cięcia w budżecie?

Do 2028 roku co roku w terminie do 30 kwietniu ma być przedstawiony raport związany z postępami w ustalaniu ścieżki wydatków oraz o ewentualnych dodatkowych cieciach, które są konieczne. Już teraz znamy jednak pierwsze działania, które mają przyczyniać się do redukcji deficytu. Jarosław Neneman wymienia m.in.:

  • minimalny podatek dochodowy (pierwsze skutki w 2025 roku)
  • system elektronicznego nadzoru transportu SENT dla przewozu betonu (od 2025 roku)
  • aktualizację stawek akcyzy (trwa procedowanie tych zmian w Sejmie)
  • Krajowy System eFaktur (od 2026 roku)
  • podatek globalny (pierwsze skutki w 2027 roku)

Podsekretarz stanu tłumaczy także, dlaczego nie udały się negocjacje z Komisją Europejską, aby ze względu na rekordowe wydatki na obronność wykluczyć Polskę z procedury nadmiernego deficytu:

- Dlaczego się nie udało? Otóż nasz dług był zbyt wysoki. Te wydatki obronne, które ponieśliśmy - nie udało się ich wytłumaczyć - mówi Neneman.

Deficyty był znacznie wyższy niż wydatki na obronę narodową, a w dużej mierze ponieśliśmy póki co jedynie koszty zakupy, natomiast na dostawy będziemy musieli poczekać.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »