Reklama

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe i co z ratą w sierpniu? Są szczegóły

Wnioski o wakacje kredytowe będzie można złożyć zarówno w oddziałach, jak i elektroniczne. Banki obiecują, że proces będzie prosty. ING Bank Śląski już zamieścił szczegółową instrukcję. Widać, że bankowcy nieco inaczej podchodzą do daty, do której trzeba złożyć wniosek, aby zdążyć przed spłatą raty.

  • Ustawa o wakacjach kredytowych w czwartek została podpisana przez prezydenta, a wieczorem opublikowana w Dzienniku Ustaw.
  • Prawo wejdzie w życie 29 lipca, więc wszyscy będą mogli skorzystać z zawieszenia spłat w pełnym wymiarze. 
  • Zapytaliśmy banki o stan przygotowań, o to w jaki sposób będzie można złożyć wniosek i od kiedy będzie to możliwe.

- Zgodnie z ustawą klienci mogą wnioskować o wakacje kredytowe i zawieszenie rat poprzez bankowość elektroniczną oraz w oddziale. Ze względu na to, że złożenie wniosku w aplikacji mobilnej jest proste i intuicyjne, polecamy właśnie tę formę kontaktu. Klienci będą również mogli skorzystać z pomocy call center w trakcie składania wniosku o wakacje kredytowe przez bankowość elektroniczną - mówi Interii Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Banku Śląskiego. Wnioski w tym banku będzie można składać od 29 lipca.

Reklama

Bank już udostępnił instrukcję i najważniejsze informacje w formie odpowiedzi na pytania dotyczące skorzystania z możliwości zawieszenia spłaty rat.

Informuje też, że aby skorzystać z wakacji kredytowych jeszcze w sierpniu, trzeba złożyć wniosek przed dniem płatności raty w tym w miesiący. 

Przykład: "Jeśli dzień płatności raty jest 5 sierpnia, to masz czas na złożenie wniosku do 4 sierpnia. W dniu płatności raty, nie złożysz już wniosku" - podaje ING Bank Śląski.

Z wnioskiem o wakacje kredytowe trzeba zdążyć przed spłatą raty

PKO Bank Polski z kolei w odpowiedzi na pytanie Interii, informuje, że wniosek o zawieszenie rat będzie można złożyć w serwisie transakcyjnym iPKO oraz w oddziałach. 

- Bank udostępni wnioski o zawieszenie w pierwszym dniu możliwego zawieszenia spłaty kredytu, czyli 1 sierpnia 2022 roku. Zgodnie z zapisami ustawy okres zawieszania obowiązuje od daty doręczenia wniosku, czyli jeśli klient złoży wniosek 1 sierpnia, to okres zawieszania jedno- lub dwumiesięczny (w zależności od deklaracji klienta na wniosku) rozpocznie się z dniem 1 sierpnia br. - tłumaczy Małgorzata Witkowska z PKO BP.

Bank Pekao poinformował, że obecnie testuje przygotowane rozwiązania systemowe.

- Udostępnimy możliwość składania wniosków o wakacje kredytowe poprzez serwis transakcyjny Pekao 24 oraz aplikację mobilną PeoPay. Będzie to również możliwe w oddziałach Pekao - deklaruje bank.

Santander Bank udostępni możliwość składania wniosków od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 29 lipca. Wnioski będą dostępne w bankowości internetowej i oddziałach.

Wakacje kredytowe w 2022 i 2023 roku. Co z wnioskami w kolejnych miesiącach?

Czy od razu będzie można wnioskować o zawieszenie wszystkich ośmiu rat czyli zarówno za 2022, jak i za 2023 rok?

- Nie. Można złożyć jeden lub dwa wnioski w trzecim kwartale 2022 roku, jeden lub dwa wnioski w czwartym kwartale, a następnie po jednym wniosku w każdym kwartale 2023 roku - odpowiada Małgorzata Witkowska z biura prasowego PKO BP.

Podobnie informuje ING Bank Śląski w poradniku na stronie internetowej. Dla każdego miesiąca zawieszenia, by skorzystać z wakacji kredytowych, trzeba złożyć osobny wniosek.

- Jeśli zawiesisz spłatę kredytu, okres kredytowania wydłużymy o okres zawieszenia - czyli za każdym razem o 1 miesiąc (a więc maksymalnie o 8 miesięcy). W czasie zawieszenia spłaty nie będziemy pobierać rat, ani nie naliczymy żadnych odsetek. Będziemy pobierać jedynie składki ubezpieczeniowe  - tłumaczy w informacji zamieszczonej na stronie internetowej poświęconej wakacjom kredytowym.

Monika Krześniak-Sajewicz

Zobacz również: 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »