Jaki wzrost gospodarczy Polski w 2023 roku? Duży rozstrzał prognoz
Od 0,1 do 2 proc. - o takim przedziale wartości mówią ekonomiści, odnosząc się do prognoz PKB za cały 2023 rok. Ostrożne szacunki wynikają z dużej zmienności gospodarczej od czasów pandemii. Optymiści z kolei mówią wprost o wejściu polskiej gospodarki w fazę ożywienia. Wszyscy zwracają jednak uwagę na lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne, co może zwiększać szanse na dobre dane całoroczne.
We wtorek GUS opublikował wstępny szacunek wzrostu PKB w I kw. 2023 r. W pierwszych trzech miesiącach tego roku PKB spadł o 0,2 proc., licząc rok do roku, a w ujęciu kwartał do kwartału PKB wzrósł w I kw. o 3,9 proc. Ekonomiści są rozbieżni w swoich prognozach co do wyniku za cały 2023 rok.
W swoim komentarzu do danych GUS ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazali, że wynik lepszy od konsensusu, który zakładał spadek PKB o 0,8 proc.
"Słabe wyniki związane są z zapaścią konsumpcji - wyniki sprzedaży detalicznej w I kw. były o 4 proc. niższe niż przed rokiem, a badania koniunktury wskazują na pesymizm konsumentów. W efekcie wydatki gospodarstw domowych w I kwartale skurczyły się o około 2 proc. Na tym tle zdecydowanie lepiej prezentują się inwestycje - te prawdopodobnie zanotowały wzrost. Należy zauważyć, że spadek PKB związany jest z nienaturalnie wysokim punktem odniesienia, który wywołał wzrost zapasów w ubiegłym roku" - stwierdzono w komentarzu PIE.
Zdaniem ekonomistów Instytutu, w przyszłych kwartałach aktywność gospodarcza będzie się poprawiać, a "w efekcie w całym roku wzrost gospodarczy będzie zbliżony do 0,6 proc."