Jest konkret ws. reformy składki zdrowotnej. Rząd pokazał projekt
Dochody ze sprzedaży środków trwałych mają nie być uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - wynika z wpisu do wykazu prac rządu. Przyjęcie projektu planowane jest na IV kwartał 2024 r. Propozycja ta nie zadowala jednak mniejszościowego koalicjanta w rządzie - Polski 2050. Partia ta chce przede wszystkim obniżenia składki zdrowotnej. - Jeżeli ktoś myśli, że odpuścimy to się grubo myli - mówi jej lider Szymon Hołownia.
"Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami, dochody ze sprzedaży środków trwałych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, (...) dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego (...). W konsekwencji powyższej zmiany odpłatne zbycie środków trwałych przez przedsiębiorców nie będzie zwiększało podstawy obliczenia składki zdrowotnej" - napisano.
Dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych projekt przewiduje natomiast wyłączenie przychodów ze zbycia środków trwałych z podstawy obliczania składki zdrowotnej.
Przypomnijmy, że w koalicji od wielu miesięcy toczy się dyskusja o zmianach w wyliczaniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Polska 2050 poinformowała już, że w związku z propozycją z wykazu prac złoży własny projekt w tej sprawie.
"Dziś do wykazu prac rządu wpisano projekt PO ograniczający reformę składki zdrowotnej tylko do usunięcia składki od sprzedaży środków trwałych. Ministrowie reprezentujący Polskę 2050 sprzeciwili się tej decyzji, ponieważ projekt Platformy nie realizuje obietnicy sprawiedliwej składki złożonej wyborcom. Dlatego w Sejmie przedstawimy nasz projekt. (...) Projekt PL2050 nie uszczupli środków na ochronę zdrowia. Nasze rozwiązanie mieści się w budżecie 4 mld zł na 2025 r. obiecanych publicznie na ten cel przez Ministra Finansów" - taki wpis pojawił się na oficjalnym profilu Polski 2050 w poniedziałek 7 października.