Już się zaczęło, 230 tys. wezwanych. Nieobecnych odwiedza policja
Grzywna, a nawet doprowadzenie przez policję grozi osobom, które nie stawią się na kwalifikacji wojskowej. W 2025 roku ta obejmie 230 tys. osób, od których wymaga się obecności, aby przyznana została kategoria wojskowa. Akcja rozpoczęła się 3 lutego w całej Polsce.
230 tys. wezwań na kwalifikację wojskową w całej Polsce trafi przede wszystkim do 19-letnich mężczyzn. Jednak pismo dostaną także niektóre młode kobiety. W 2025 roku kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się 3 lutego w poniedziałek i potrwa do końca kwietnia, a w jej trakcie przyznana zostanie kategoria wojskowa: A, B, D oraz E.
Kwalifikacja wojskowa dotyczy głównie trzech grup młodych mężczyzn. W 2025 roku to przede wszystkim urodzeni w 2006 roku panowie, ale nie tylko. Akcja obejmuje:
- mężczyzn w danym roku kończący 19 lat,
- objętych obowiązkiem stawienia się na kwalifikacji wojskowej, którzy wcześniej nie stawili się w określonym terminie i miejscu,
- osoby, których kwalifikacja wojskowa nie została przeprowadzona w poprzednim roku, gdy skończyli 19 lat.
Wezwanie na kwalifikację wojskową otrzymać mogą także kobiety urodzone w latach 1998-2006, które posiadające posiadają wykształcenie lub kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodów:
- medycznych,
- weterynaryjnych,
- morskich,
- lotniczych.
Na kwalifikację wojskową wezwane mogą zostać panie wykonujące określone zawody, jak psycholog, rehabilitant, radiolog, diagnosta laboratoryjny, informatyk, teleinformatyk, nawigator oraz tłumacz.
Wezwanie na kwalifikację wojskową musi zostać dostarczone najpóźniej na 7 dni przed terminem. Jeśli wiemy, że nie będziemy mogli stawić się w wyznaczonym terminie, powinniśmy zgłosić to do odpowiedniego urzędnika. Jego dane znajdują się na dostarczonym wezwaniu.
W trakcie kwalifikacji przyznawane są kategorie wojskowe, które mają określone znaczenie:
- A - zdolny do służby wojskowej,
- B - czasowo niezdolny do służby wojskowej, najczęściej przez czasowe ogólne pogorszenie stanu zdrowia,
- D - niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk,
- E - trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej.
Za nieuzasadnioną nieobecność na kwalifikacji wojskowej grozi grzywna. Jednak jak donosi portal Prawo.pl, osobę nieobecną może doprowadzić policja. Dzieje się tak zazwyczaj w wypadku powtarzającej się nieuzasadnionej nieobecności.
Karane jest również, gdy na kwalifikacji nie zostaną przedstawione wymagane dokumenty, jak dowód osobisty. Z to grozi nie tylko grzywna, ale nawet ograniczenie wolności.
Przemysław Terlecki