Kanada składa skargę na USA, chodzi o cła. "Niezgodne ze zobowiązaniami"
Kanada złożyła skargę do Światowej Organizacji Handlu w związku z nałożeniem przez prezydenta USA Donalda Trumpa ceł importowych na stal i aluminium - poinformowała WTO. Kanada twierdzi, że wprowadzone w środę taryfy są niezgodne ze zobowiązaniami Stanów Zjednoczonych z 1994 roku.
To kolejny wniosek Kanady po tym, jak 5 marca zwróciła się o konsultacje ze Stanami Zjednoczonymi po wejściu w życie nowych 25-procentowych ceł Trumpa na import z Kanady i Meksyku, a także nowych ceł na towary z Chin.
Kanada zwróciła się do WTO (Światowa Organizacja Handlu) o konsultacje w sprawie sporu z USA dotyczącego nałożenia przez to państwo ceł importowych na niektóre produkty stalowe i aluminiowe z Kanady - podają zagraniczne agencje AFP i Reuters, powołując się na komunikat światowej organizacji.
Jak podała Światowa Organizacja Handlu, Kanada stwierdziła w skardze, że wprowadzone w środę środki, które kończą zwolnienie Kanady z dodatkowych ceł na niektóre produkty ze stali i aluminium oraz zwiększają cła na artykuły aluminiowe, są niezgodne ze zobowiązaniami Stanów Zjednoczonych. Chodzi o zobowiązania z Ogólnego porozumienia w sprawie taryf celnych i handlu (GATT) z 1994 roku.
Przypomnijmy, kluczowymi założeniami GATT była liberalizacja handlu międzynarodowego, w tym przede wszystkim usuwanie przeszkód stojących na drodze rozwoju współpracy gospodarczej. Według założeń, kraje powinny kierować się zasadą niedyskryminacji i równego traktowania, a produkty pochodzące z innych krajów powinny być traktowane w taki sam sposób, jak produkty krajowe.
Przeczytaj również: UE odpowiada Trumpowi, nakłada cła odwetowe. "Głęboko żałujemy"
O północy z wtorku na środę (12/13 marca) czasu wschodnioamerykańskiego (godz. 5 rano w środę w Polsce) zaczęły obowiązywać 25-procentowe cła na sprowadzane do USA stal i aluminium. Zgodnie z decyzją prezydenta Donalda Trumpa dotyczą one importu ze wszystkich państw bez wyjątku.
Decyzja Trumpa przywróciła wprowadzone przez niego w 2018 r. cła na stal importowaną ze wszystkich krajów oraz podwyższyła stawkę na aluminium z 10 do 25 proc. W praktyce taryfy najbardziej dotkną Kanadę, Meksyk, Brazylię, UE, Japonię, Wielką Brytanię i Koreę Południową, czyli dużych eksporterów, którzy byli dotąd całkowicie lub częściowo wyłączeni z ceł ogłoszonych 7 lat temu.
Kanada nie pozostała jednak dłużna Stanom Zjednoczonym. Niemal natychmiast wprowadziła 25-procentowe cła odwetowe na amerykański import, w pierwszej kolejności na towary o wartości 30 mld dolarów kanadyjskich. Dodatkowe ograniczenia pozataryfowe, takie jak niedopuszczanie amerykańskich firm do przetargów na zamówienia publiczne czy usunięcie ze sklepów amerykańskiego alkoholu, wprowadziły kanadyjskie prowincje i terytoria.