Kanał V4 TV od TVP ma ruszyć w 2018 roku
15 lutego br. Telewizja Polska włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Wyszehradzkiego, emitując w swoich kanałach (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Polonia, TVP Historia i TVP Info) specjalne materiały poświęcone współpracy państw z Europy Środkowej. W związku z obchodami na antenie TVP Info gościł Marcin Stefaniak, pełnomocnik zarządu TVP do spraw telewizji wyszehradzkiej (V4 TV), projektu mediowego, który ma przybliżać Europejczykom kraje regionu.
Dzień Wyszehradzki upamiętnia rocznicę podpisania przez prezydentów Polski, Czechosłowacji i Węgier umowy o utworzeniu Grupy Wyszehradzkiej w dniu 15 lutego 1991 roku na zamku w węgierskim mieście Wyszehrad. Celem ustanowienia święta jest podkreślenie więzów łączących historycznie społeczeństwa i instytucje Polski, Czech, Słowacji i Węgier, a także ich obecnej współpracy. Podobny, choć - jak zapowiada TVP - jeszcze szerszy cel, ma powstająca właśnie telewizja V4 TV - wspólne przedsięwzięcie mediowe państw grupy.
- Pomysł po raz pierwszy publicznie ogłosił prezes Jacek Kurski nieco ponad rok temu, kiedy mówił o telewizji, która będzie polską telewizją międzynarodową po angielsku - przypominał w TVP Info Marcin Stefaniak.
- Po licznych spotkaniach w gronie państw Grupy Wyszehradzkiej, po ogłoszeniu projektu w Krynicy na forum ekonomicznym okazało się, że niezwykle entuzjastycznie podeszli do tego Węgrzy. Przypomnę, że premier Orban powiedział: "Dajcie mi numer konta, następnego dnia wpłacam węgierską część kwoty należnej na stworzenie tego kanału". Stąd właśnie narodził się pomysł, aby ten kanał uruchomić jak najszybciej i na bazie tych krajów, w tej części Europy - stwierdził.
- Liczymy na to, że w 2018 roku, zgodnie z deklaracją złożoną publicznie, będziemy w stanie uruchomić ten kanał. Mamy bardzo solidnych, bardzo profesjonalnych partnerów, więc liczę na to, że jest to termin, którego dochowamy - ujawnił Stefaniak.
Jak zapowiada TVP, kanał ma nadawać 24 godziny na dobę w języku angielskim, który umożliwi "uniwersalny" odbiór. Oprócz informacji i publicystyki ważną częścią programu, realizującą misję społeczną, mają być materiały o charakterze wizerunkowym, prezentujące kulturę, historię czy sztukę krajów Grupy Wyszehradzkiej, ale również promujące ich gospodarkę i innowacyjność.
- Działanie telewizji V4 ma być wspólnie finansowane z budżetów krajów Grupy Wyszehradzkiej - tu nie otwieramy żadnych nowych ścieżek, postępujemy zgodnie z tym, jak działają nasi konkurenci na rynku. Tego typu kanały muszą być utrzymywane z pieniędzy rządowych, no bo inaczej stracą rację bytu. To są kanały, które muszą informować o tym, co jest istotne, co jest racją stanu danych krajów. Dlatego właśnie, w oparciu o te budżety, konstruujemy funkcjonowanie kanału - podkreślił Stefaniak.
Wspólny kanał państw Grupy Wyszehradzkiej prawdopodobnie oznacza rezygnację przez TVP z planów uruchomienia stacji Poland 24.
W portfolio Telewizji Polskiej są obecnie: TVP1 (SD/HD), TVP2 (SD/HD), TVP HD, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Kultura, TVP ABC, TVP Sport (SD/HD), TVP Seriale, TVP Rozrywka, internetowy TVP Parlament, TVP Info (SD/HD), programy 16 ośrodków regionalnych TVP skupione we wspólnym paśmie TVP3, Biełsat TV (Belsat TV) i kanały wirtualne, takie jak: "TVP Żagle", "TVP Regionalna - śladami Jana Pawła II", "TVP - 25 lat wolności", "TVP Festiwal Dwa Teatry", "TVP Bieszczady", "TVP - Zdrowo i ze smakiem", "ChrzestPolski.tvp" i "TVP Tatry" (w przygotowaniu). W połowie lat 90. ubiegłego wieku, przez krótki czas, TVP nadawała również kanał Tylko Muzyka. Nadawca ma umieścić również swoje stacje w multipleksie ósmym (MUX 8) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) - 3 kanały SD lub 1 SD i 1 HD . Na razie nie wiadomo, jakie to będą kanały.
Autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl
Polecamy: PIT 2016