Kapliczki i krzyże będą opodatkowane? Pomysł MF budzi kontrowersje

Projektowane przepisy dotyczące rozszerzania podatku od nieruchomości mogą mieć nieoczekiwane konsekwencje w postaci nałożenia daniny na przydrożne kapliczki, krzyże i figury świętych - czytamy we wtorkowym wydaniu "Pulsu Biznesu". Wszystko dlatego, że Ministerstwo Finansów w swoich "zapędach" rozciągnęło podatek od nieruchomości na obiekty małej architektury. Projekt zmian w obecnym brzmieniu krytykują eksperci.

"W poszukiwaniu dodatkowych pieniędzy dla budżetu państwa Ministerstwo Finansów (MF) zdaje się przesuwać granice. Okazuje się, że projektowane przepisy nakładają daninę nie tylko na przedsiębiorstwa, kombinaty i całą ich infrastrukturę sieciową, techniczną i użytkową. Eksperci wskazują, że podatkiem od nieruchomości mogą być objęte również tzw. obiekty małej architektury (obecnie wyłączone z opodatkowania)" - zwraca uwagę "Puls Biznesu".

Podatek od małej architektury. Będzie danina od kapliczek, a nawet elementów wystroju ogrodu?

Do tych obiektów należą m.in. wykorzystywane na potrzeby kultu religijnego kapliczki, krzyże przydrożne, święte figurki, a także obiekty architektury ogrodowej, jak np. wodotryski, posągi ogrodowe (np. krasnale, nimfy, amorki), pergole, oczka wodne, kaskady, ogrody skalne, ogrodowe murowane grille oraz obiekty użyteczności codziennej, jak piaskownice, ławki, huśtawki, drabinki, wiaty na wózki, słupki, a także śmietniki.

Reklama

"Obecnie tego typu obiekty są wyraźnie zwolnione z podatku od nieruchomości. Najnowszy projekt MF zmian w tym podatku nie przewiduje już tego zwolnienia. Informują o tym eksperci Konfederacji Lewiatan i Business Centre Club" - czytamy w "PB".

"Projekt nie odwołuje się do obiektów małej architektury, prowadząc tym samym do rozszerzenia zakresu opodatkowania. Pominięcie tej kategorii prowadzi do uznania za budowle wielu obiektów, które dotychczas nie podlegały opodatkowaniu" - to stanowisko BCC cytowane przez dziennik.

Ekspert: MF rozstrzyga wątpliwości na korzyść fiskusa

Gazeta przywołuje też opinię eksperta "Lewiatana" Przemysława Pruszyńskiego, który zwrócił uwagę, że od wielu lat to właśnie podatek od nieruchomości rodził najwięcej sporów i wątpliwości interpretacyjnych, z których wiele musiały rozstrzygać sądy

"Przy okazji obecnej nowelizacji ustawy MF widocznie postanowiło te rozbieżności powyjaśniać, ale niestety w sposób korzystny dla fiskusa" - stwierdza ekspert.

"Projekt jest mocno krytykowany nie tylko przez środowiska przedsiębiorców, ale także przez wiele ministerstw" - zaznacza "Puls Biznesu".

PAP
Dowiedz się więcej na temat: krzyż | podatek | Ministerstwo Finansów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »