Reklama

KE: Otwarcie konta w rublach byłoby naruszeniem sankcji nałożonych na Rosję

Otwarcie konta w rublach, w celu rozliczania się za gaz, byłoby złamaniem sankcji nałożonych na ten kraj przez UE - oświadczył we wtorek w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Przypomniał on, że zgodnie ze stanowiskiem Komisji, przedsiębiorstwa kupujące gaz od Rosji powinny rozliczać się w walucie wskazanej w kontrakcie. W przypadku większości kontraktów na dostawy, które firmy z UE mają z Gazpromem, walutą rozliczeniową jest euro lub dolar.

Otwarcie konta w rublach "wykracza poza wskazania, które dajemy państwom członkowskim, na temat tego, co jest dozwolone w ramach reżimu" sankcyjnego - podkreślił Mamer.

Reklama

Odpowiadając na pytanie, co by się stało, gdyby unijne przedsiębiorstwa zdecydowały się zignorować te wytyczne, odparł, że to na "państwach członkowskich spoczywa odpowiedzialność za dopilnowanie, by sankcje były przestrzegane".

Dopytywany, czy państwa członkowskie mogą nie podejmować żadnych kroków wobec swoich przedsiębiorstw, które nie respektowałyby ustalonych restrykcji, rzecznik KE doprecyzował:

"Nie, bo są to działania, które państwa członkowskie muszą podjąć. Państwa członkowskie UE podjęły wspólną decyzję o wprowadzeniu pewnych sankcji. Oznacza to, że są one zobowiązane do przestrzegania tej decyzji, gdyż ma ona moc prawną w Unii".

Jeśli któreś państwo członkowskie tego nie zrobi, to KE miałaby podstawy, by sięgnąć po procedurę naruszeniową - skonkludował Mamer.

Opinia:

Płacenie za rosyjski gaz w rublach może doprowadzić do sytuacji, że państwa UE, które się na to zgodzą, wpadną w spiralę nieustającego długu wobec Rosji - ostrzegła w Brukseli, po zakończeniu nadzwyczajnego posiedzenia unijnych ministrów odpowiedzialnych za kwestie energetyczne, szefowa polskiego resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

GAZ ZIEMNY

6,17 -0,07 -1,06% akt.: 24.06.2022, 22:59
  • Max 6,34
  • Min 6,02
  • Stopa zwrotu - 1T -11,98%
  • Stopa zwrotu - 1M -30,52%
  • Stopa zwrotu - 3M 14,05%
  • Stopa zwrotu - 6M 69,97%
  • Stopa zwrotu - 1R 80,41%
  • Stopa zwrotu - 2R 271,69%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »