Leczenie kręgosłupa nie tylko na NFZ. Rehabilitację może sfinansować także ZUS

Grozi ci częściowa lub całkowita niezdolność do pracy? Możesz skorzystać z rehabilitacji finansowanej nie przez NFZ, ale przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, której celem jest przywrócenie do pracy. Kto może pojechać do sanatorium na kosztu ZUS i jak wygląda rehabilitacja lecznicza w uzdrowisku?

Zasady rehabilitacji w ośrodku rehabilitacyjnym z ZUS-u

Z programu rehabilitacji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą skorzystać osoby, którym grozi całkowita lub częściowa utrata zdolności do pracy i potrzebują rehabilitacji, aby powrócić do pracy zawodowej. 

Do sanatorium finansowanego przez ZUS mogą pojechać osoby, które spełnią jeden z poniższych warunków:

Reklama
  • są ubezpieczone w ZUS
  • pobierają zasiłek choroby lub świadczenie rehabilitacyjne
  • pobierają rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy

Szansa na rehabilitację pojawia się również, gdy podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym obecnie przebywa pracownik, lekarz orzecznik stwierdzi taką potrzebę lub gdy dana osoba stara się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

"Zależy nam na tym, by do sanatoriów trafiały osoby, które po rehabilitacji będą miały duże szanse na odzyskanie zdolności do pracy, aby nadal mogły wykonywać swoją profesję. Sanatorium ma więc pomagać w odzyskaniu tej zdolności, a nie stanowić dobrą opcję urlopowo-wypoczynkową na koszt wszystkich ubezpieczonych" - wyjaśnia Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis. 

Jak złożyć wniosek o pobyt w sanatorium na kręgosłup z ZUS-u?

Aby pojechać do sanatorium uzdrowiskowego w ramach ZUS-u, potrzebne jest skierowanie lekarskie, które może wystawić lekarz pierwszego kontaktu lub inny specjalista. W skierowaniu obowiązkowo muszą znaleźć się informacje, takie jak:

  • dane osobowe pracownika (pesel, adres zamieszkania),
  • rozpoznanie medyczne wraz z wytłumaczeniem, jakie rezultaty miałaby przynieść rehabilitacja,
  • dokumentacja medyczna potwierdzająca rozpoznanie i leczenie schorzenia,
  • informacja, że skierowanie dotyczy rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS.

Wniosek można złożyć w dowolnym oddziale ZUS-u osobiście lub drogą pocztową. Lekarz może również przesłać wniosek drogą elektroniczną. W przypadku akceptacji wniosku i zgłoszenia, pracownik od razu dostanie skierowanie z datą i miejscem rehabilitacji.

Ile trwa pobyt w sanatorium ZUS-u?

Rehabilitacja w sanatorium uzdrowiskowym z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trwa 24 dni, niemniej jednak ordynator ośrodka, w zależności od indywidualnego przypadku, może wydłużyć lub skrócić czas tego pobytu.

Gdzie znajdują się sanatoria z pobytami ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie dysponuje własnymi centrami rehabilitacji, ale zawiera on umowy z placówkami, które spełnią odpowiednie wymagania prawne, kadrowe, lokalowe oraz medyczne. 

Sanatoria mające umowę z ZUS-em, które zajmują się rehabilitacją narządu ruchu, znajdują się w kilkunastu miastach w Polsce, m.in. w Ustroniu, Stegnie, Polańczyku, Muszynie, Międzywodziu, Krynicy-Zdrój i Krynicy Morskiej, Kamieniu Pomorskim, Iwoniczu-Zdrój oraz Gdańsku.

Pełną listę ośrodków rehabilitacyjnych, gdzie można odbyć pobyt w sanatorium w ramach ZUS-u znajduje się na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Co obejmuje program rehabilitacji z ZUS-u?

Program rehabilitacji leczniczej kręgosłupa w ramach ZUS-u obejmuje szereg indywidualnych zabiegów oraz zajęć dostosowanych indywidualnie do każdego pacjenta. Podczas pobytu w sanatorium pacjenci uczestniczą m.in. w rehabilitacji fizycznej, fizykoterapii oraz edukacji zdrowotnej. Co więcej, zakład gwarantuje 5, a nawet 6 zabiegów leczniczych każdego dnia.

Ile kosztuje sanatorium z ZUS-u?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w całości pokrywa koszty rehabilitacji, leczenia, zakwaterowania oraz wyżywienia. Dodatkowo ZUS zwraca danej osobie koszty dojazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej z miejsca, w którym mieszka oraz z ośrodka rehabilitacyjnego.

WG

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »