Kolejna milionowa umowa na sprzęt dla wojska. Do sił lądowych trafią Kleszcze

Umowę wykonawczą na 28 transporterów Kleszcz podpisano w środę w obecności wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Kontrakt jest wart 800 mln zł. Pojazdy Kleszcz to lekkie opancerzone transportery rozpoznawcze. Łącznie do polskiego wojska ma ich trafić ponad 280.

W środę w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej, w obecności wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza i sekretarza stanu w resorcie obrony narodowej Pawła Bejdy, podpisano umowę wykonawczą nr 1 na lekkie opancerzone transportery rozpoznawcze Kleszcz. Kontrakt obejmuje pojazdy wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. 

Jak podało Ministerstwo Obrony Narodowej (MON), wartość umowy wynosi ok. 800 mln zł.  Dostawy pojazdów mają zostać zrealizowane w latach 2026-2028.

Reklama

- Pojazdy Kleszcz to są oczy i uszy Wojska Polskiego. 28 pojazdów tego typu zostanie dostarczonych do Wojska Polskiego w latach 2026-2028. Dziękuję wszystkim, dzięki którym ta umowa doszła do skutku. Tam gdzie możemy, inwestujemy w krajowy przemysł zbrojeniowy. Wypełniany tym samym nasze zobowiązanie - mówił podczas uroczystości szef MON.

Transportery Kleszcz. Zaczyna się realizacja umowy

Umowa na Lekkie Opancerzone Transportery Rozpoznawcze Kleszcz rozpoczyna realizację umowy ramowej zawartej 28 lutego 2024 roku - podaje resort. Umowa ramowa została podpisana na dostawy 286 egzemplarzy transporterów. Wszystkie powinny zostać dostarczone w latach 2026-2035.

Transportery Kleszcz trafią do pododdziałów rozpoznawczych Wojsk Lądowych. Tam zastąpią przestarzałe posowieckie opancerzone samochody rozpoznawcze z rodziny BRDM-2 - zaznaczył resort obrony.

Zgodnie z informacją podaną przez MON, transporter Kleszcz jest "wynikiem współpracy w ramach konsorcjum składającym się z AMZ KUTNO oraz Wojskowego Instytutu Łączności (WIŁ), Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia (WITU) oraz Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii (WICHiR).

"Wspomniana współpraca jest przykładem opracowania od podstaw przez prywatną polską firmę zbrojeniową we współpracy z trzema polskimi wojskowymi instytutami naukowo-badawczymi nowego pojazdu wojskowego na potrzeby Sił Zbrojnych RP" - podał MON w komunikacie przed podpisaniem umowy.

"Transporter pozwoli na dynamiczne i ciągłe zdobywanie i gromadzenie informacji o przeciwniku i środowisku działań oraz ich przetwarzanie i przekazywanie w formie danych rozpoznawczych na wyższy szczebel dowodzenia" - dodał resort.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: wojsko | wydatki na obronność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »