Kolejny wniosek o podwyżkę cen gazu jest nieunikniony

Kolejny wniosek o podwyżkę cen gazu w taryfie dla gospodarstw domowych jest nieunikniony - poinformował prezes PGNiG Paweł Majewski.

- Kolejna podwyżka taryfy na gaz jest nieunikniona. Będziemy starali się ten wniosek składać w taki sposób, by wzrost ceny był jak najmniej dotkliwy dla gospodarstw domowych. Oczywiście w rękach prezesa URE jest decyzja, w jakiej skali będzie podwyżka - powiedział dziennikarzom prezes Majewski w kuluarach Kongresu 590.

- Na pewno wniosek nie będzie taki, jak wzrosty cen gazu, z którymi mamy do czynienia w tej chwili na europejskich giełdach. To jest działanie zupełnie bezprecedensowe i niespotykane do tej pory. Jest to efekt działań Gazpromu. Mam nadzieję, że Komisja Europejska zacznie teraz dostrzegać, jak może wyglądać szantaż energetyczny ze strony rosyjskiej - dodał prezes.

Reklama

Pytany, kiedy wniosek może trafić do URE, zastrzegł, że decyzja w tej sprawie należy do prezesa PGNiG Obrót Detaliczny.

Paweł Majewski poinformował, że magazyny gazu w Polsce są wypełnione niemal w 100 proc. Dodał też, że do tej pory nie otrzymał sygnałów ze strony największych firm, klientów PGNiG, że chcieliby ograniczać odbiory gazu z PGNiG.

Pytany o przewidywania co do cen gazu w najbliższych miesiącach, powiedział: "Ciężko w tej chwili prognozować. Sytuacja wymyka się racjonalnej analizie, gdyż - w naszej ocenie - jest ona sterowana przez politykę realizowaną przez Gazprom".

- Wzrost cen jest bardzo intensywny. Zdarzają się takie dni, gdy wahania cen są rzędu 10 proc. My robimy wszystko, żeby zabezpieczyć stabilne dostawy gazu na polski rynek. Zima jest bezpieczna - dodał.

W połowie września Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżkę ceny gazu w taryfie PGNiG Obrót Detaliczny o 7,4 proc. dla wszystkich grup taryfowych, stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie. Taryfa PGNiG OD obejmuje wyłącznie odbiorców w gospodarstwach domowych. Zmiana obowiązuje od października do końca 2021 roku.

To była trzecia w tym roku zmiana taryfy. Wcześniej, w lipcu, regulator zatwierdził podwyżkę ceny o 12,4 proc. Taryfa gazowa była też podnoszona w kwietniu.

URE podawało, że powodem zmiany taryfy jest utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG .

GAZ ZIEMNY

1,98 0,00 -0,15% akt.: 25.04.2024, 10:32
  • Max 1,98
  • Min 1,96
  • Stopa zwrotu - 1T 0,00%
  • Stopa zwrotu - 1M -39,39%
  • Stopa zwrotu - 3M -56,33%
  • Stopa zwrotu - 6M -69,97%
  • Stopa zwrotu - 1R -59,51%
  • Stopa zwrotu - 2R -84,54%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY


PAP
Dowiedz się więcej na temat: ceny gazu | PGNiG | podwyżki cen | URE | gaz ziemny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »