Komiczna misja już pewna. Polacy będą robić eksperymenty poza Ziemią
Polacy będą mieć swój udział w realizacji projektów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Siedem polskich firm i instytucji naukowych podpisało kontrakty z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na realizację eksperymentów w przestrzeni kosmicznej. Badania będą obejmować m.in. wpływ pobytu poza Ziemią na zdrowie psychiczne człowieka, wykorzystanie sztucznej inteligencji czy monitorowanie hałasu na ISS.
Po tym, jak dr Sławosz Uznański został wybrany do Rezerwy Astronautów ESA i obecnie czeka na decyzję ws. udziału w misji kosmicznej, kolejni Polacy będą mieć swój udział w eksploracji kosmosu. Polska Misja na ISS pozwoli zarówno na rozwój polskiej nauki, jak i technologii. To właśnie polski astronauta ma czuwać nad prowadzeniem eksperymentów.
- Misja polskiego astronauty na ISS, a tym samym wykorzystanie w kosmosie polskich eksperymentów, ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju rodzimych technologii kosmicznych. To również ogromna szansa dla polskich firm, które będą mogły przetestować swoje rozwiązania w warunkach mikrograwitacji. Jestem pewien, że to wszystko przyczyni się do dalszego rozwoju polskiego sektora kosmicznego. Jestem też dumny, że nasi przedsiębiorcy konkurują z europejską czołówką technologiczną - podkreślił wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki.
To właśnie MRiT podpisało porozumienie z Europejską Agencją Kosmiczną, które pozwoli polskim naukowcom i przedsiębiorcom na rozwój.
- Realizacja eksperymentów w warunkach mikrograwitacji zwiększy konkurencyjność polskich badań oraz przyspieszy komercjalizację polskich technologii kosmicznych. Każdy z zaplanowanych eksperymentów nie tylko przyczynia się do rozwoju globalnej wiedzy naukowej, ale także oferuje unikalną szansę na praktyczne zastosowanie wyników badań w przyszłych rozwiązaniach technologicznych na Ziemi - mówi prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
Na ISS będzie realizowanych siedem projektów:
- ASTROMENTALHEALTH - badanie wpływu pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne człowieka
- HUMAN GUT MICROBIOTA - badanie mikrobiomiu jelitowego astronautów podczas dwutygodniowej misji kosmicznej
- MULTIOMICS - badanie wpływu mikrograwitacji na układ odpornościowy człowieka
- LEOPARDISS - badanie wykorzystania AI w kosmosie
- SPACE VOLCANIC ALGAE - badanie zdolności ekstremofilnych mikroglonów wulkanicznych do przetrwania i adaptacji w warunkach kosmicznych
- WIRELESS ACOUSTICS - badanie skupione na rozwoju systemów monitorowania hałasu na ISS
- YEAST TARDIGRADEGENE - badanie przeżywalności zmodyfikowanych genetycznie drożdży w warunkach mikrograwitacji
Za eksperymenty odpowiedzialne są zarówno uczelnie wyższe (m.in. Uniwersytet Śląski, Wojskowa Akademia Techniczna), jak i firmy (np. KP Labs, Svantek).