Reklama

Komisja Europejska zatwierdziła pięć krajowych programów unijnych dla Polski

Komisja Europejska zatwierdziła kolejne programy regionalne. Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda zapewnił, że wszystkie programy z tzw. polityki spójności zostaną przyjęte do końca bieżącego roku.

- Zakończyły się negocjacje z Komisją Europejską kolejnych programów regionalnych - poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Dodał, że wszystkie programy krajowe i regionalne z polityki spójności zostaną przyjęte do końca 2022 r.

- Zakończyły się negocjacje programów regionalnych. KE zaakceptowała już programy Fundusze Europejskie dla lubelskiego, mazowieckiego, opolskiego i podkarpackiego. Decyzja dla śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i dolnośląskiego jeszcze dziś - napisał na Twitterze szef MFiPR.

Reklama

Jak poinformował resort Komisja Europejska zatwierdziła pięć krajowych programów unijnych dla Polski, które będą wdrażane w perspektywie finansowej 2021-2027. Są to: Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich (PTFE);Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG); Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS), Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW); Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC).

Ponadto zatwierdzonych zostało też dziewięć programów regionalnych: dla woj. lubelskiego, opolskiego, śląskiego, łódzkiego, Dolnego Śląska, Warmii i Mazur,  Mazowsza, Podkarpacia oraz Wielkopolski. Akceptacji pozostałych funduszy resort spodziewa się w najbliższych dniach.

Budżet na politykę spójności będzie można wykorzystać do 2029 r.

30 czerwca 2022 r. oficjalnie zakończyły się negocjacje Umowy Partnerstwa między Komisją Europejską a polskim rządem.  Łączna kwota, którą w oparciu o Umowę Partnerstwa będziemy mogli przeznaczyć na realizację projektów w całej Polsce, wynosi 76 mld euro. Budżet na realizację polityki spójności na lata 2021-2027 będzie można wykorzystać do 2029 r.

Ponadto - jak zaznaczył resort -  udało się rozszerzyć możliwość dofinansowania z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla dwóch dodatkowych województw - łódzkiego i małopolskiego. Natomiast program dla Polski Wschodniej, który pierwotnie miał zostać wygaszony, nie tylko będzie kontynuowany w nowej perspektywie finansowej, ale także zwiększy swój zasięg działania o część województwa mazowieckiego. 

Zobacz także:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: fundusze unijne | polityka spójności

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »