Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła regulamin Towarowej Giełdy Energii

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła Regulamin Towarowej Giełdy Energii umożliwiający bezpośredni udział zainteresowanych przedsiębiorstw w rynku gazu od 1 listopada br. Do tej pory spółki obrotu i duzi odbiorcy mogli działać jedynie za pośrednictwem domów maklerskich. Wprowadzenie tych zmian jest kolejnym ważnym krokiem na drodze do liberalizacji rynku gazu.

Bezpośredni dostęp do rynku gazu jest konsekwencją wejścia w życie przepisów Małego Trójpaku, który równocześnie wprowadził tzw. obligo gazowe, czyli obowiązek sprzedaży paliwa gazowego poprzez giełdę - do końca 2013 r. - 30 proc., w 2014 r. - 40 proc., od 2015 r. - 55 proc. wprowadzonego do sieci wolumenu.

Polska po ukończeniu planowanych inwestycji, uruchomieniu dostaw gazu z terminala LNG w Świnoujściu oraz dostaw z interkonektorów w Lasowie, Cieszynie i Mallnow, ma szansę być najbardziej zdywersyfikowanym rynkiem ze wszystkich krajów z obszaru Grupy Wyszehradzkiej. Możliwość bezpośredniego działania na giełdzie to kolejny etap uwalniania dostępu do wolnego rynku i zwiększania jego płynności. Dzięki temu mamy szansę stać się znaczącym graczem na rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej - zapowiedział Ireneusz Łazor, Prezes Zarządu Towarowej Giełdy Energii.

Reklama

Obecnie na rynku gazu TGE działają trzy domy maklerskie, a za ich pośrednictwem 13 podmiotów. - Nowe regulacje pozwalają nam na wprowadzenie na rynek tzw. animatorów, którzy będą dbać o płynność. Obserwujemy również zainteresowanie podmiotów zagranicznych działalnością na giełdzie - dodaje Łazor.

- Na giełdzie gazu liczba zleceń sprzedaży kilkakrotnie przewyższa liczbę ofert kupna - mówi Ireneusz Łazor, prezes TGE. Chętni do zakupu gazu się znajdą, jeśli cena będzie satysfakcjonująca. Na razie w hurcie jest wyższa niż w detalu. Te relacje będą się z czasem zmieniać. Prezes poinformował, że rozważane jest uruchomienie handlu LNG na specjalnym parkiecie podał Puls Biznesu.

Z danych URE z końca sierpnia wynika, że 124 podmioty posiadały koncesje na obrót paliwami gazowymi, natomiast 35 przedsiębiorstw energetycznych aktywnie uczestniczyło w obrocie gazem ziemnym (wg stanu na II kwartał br.). Całkowity wolumen obrotu błękitnym paliwem na TGE po trzech kwartałach 2013 r. wyniósł 686 933 MWh, na rynku spot - 248407 MWh, na rynku terminowym - 438526 MWh. Łącznie zawarto ponad 800 transakcji.

Uzyskanie członkostwa na TGE wiąże się ze spełnieniem wymogów, które nakłada ustawa o giełdach towarowych z dnia 26 października 2000 r. oraz wewnętrzne regulacje TGE.

Są wśród nich m.in.

- posiadanie zezwolenia KNF na prowadzenie rejestrów lub rachunków towarów giełdowych lub posiadanie zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej,

- zatrudnienie maklera giełd towarowych, wpisanego na listę maklerów prowadzoną przez KNF

- uzyskanie statusu członka Towarowej Giełdy Energii S.A.,

- uzyskanie członkostwa w Izbie Rozliczeniowej Giełd Towarowych (IRGiT) oraz uzyskanie statusu rozliczającego członka Izby Przedsiębiorstwa mogą zawierać transakcje we własnym imieniu, jeżeli posiadają podpisane umowy z instytucjami nadzorującymi rynek kapitałowy i energetyczny (KNF, URE oraz Operator Systemu Przesyłowego).

Z danych URE z końca sierpnia wynika, że koncesje na obrót paliwami gazowymi posiadały 124 podmioty, natomiast 35 przedsiębiorstw energetycznych aktywnie uczestniczyło w obrocie gazem ziemnym.

TGE podkreśliła, że Polska po ukończeniu terminala LNG w Świnoujściu oraz uruchomieniu dostaw przez interkonektory w Lasowie, Cieszynie i Mallnow, ma szansę być najbardziej zdywersyfikowanym rynkiem ze wszystkich krajów z obszaru Grupy Wyszehradzkiej.

Z danych TGE wynika, że całkowity wolumen obrotu gazem na TGE po trzech kwartałach 2013 r. wyniósł 686 tys. 933 MWh, na giełdzie zawarto ponad 800 transakcji.

TGE przypomina, że przedsiębiorstwa mogą zawierać transakcje we własnym imieniu, jeżeli posiadają podpisane umowy z instytucjami nadzorującymi rynek kapitałowy i energetyczny, czyli z KNF i URE oraz Operatorem Systemu Przesyłowego - w przypadku gazu to spółka Gaz-System.

Natomiast do uzyskania członkostwa TGE niezbędne jest m.in. zezwolenie KNF, zatrudnienie maklera czy uzyskanie statusu członka rozliczającego w Izbie Rozliczeniowej Giełd Towarowych (IRGiT).

- - - - - -

Rekordowe obroty na rynku energii elektrycznej

Łączny obrót energią elektryczną w lipcu br. wyniósł 18,046 TWh - wzrost o 89,94 proc. r/r. Na Rynku Terminowym Towarowym (RTT) - 16,289 TWh - wzrost o 101,04 proc. r/r. Obroty w lipcu na RTT należą do pięciu najwyższych w historii TGE, stanowiąc jednocześnie najwyższe obroty lipcowe na TGE.

Na Rynku Dnia Następnego (RDN) obrót osiągnął wartość 1,752 TWh i był wyższy w porównaniu do analogicznego miesiąca z poprzedniego roku o 25,43 proc. i wyższy od poprzedniego miesiąca o 15,71 proc.

Całkowity wolumen wszystkich transakcji w lipcu br. na rynku gazu wyniósł 67 464 MWh, z czego na rynku spot (RDNg) - 29 520 MWh, natomiast na rynku terminowym (RTTg) - 37 944 MWh.

Obrót na wszystkich rynkach dedykowanych energii elektrycznej na TGE wyniósł w lipcu br. 18,046 TWh i był wyższy w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 121,75 proc. (8,138 TWh

w czerwcu 2013). W porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym, obroty energią elektryczną na parkiecie TGE wzrosły o 89,94 proc.

Łączny obrót wszystkimi typami praw majątkowych na Rynku Praw Majątkowych w lipcu 2013 r. wyniósł 1,840 TWh, był wyższy w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 45,89 proc. (1,261 TWh w czerwcu 2013). W porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku wolumen obrotu na RPM spadł o 47,32 proc. (3,493 TWh w lipcu 2012). W lipcu 2013 roku średnie dziennie zapotrzebowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego wyniosło 412 039 MWh. Średni dzienny wolumen zakontraktowanej energii na TGE z dostawą przypadającą w lipcu 2013 wyniósł 271 683 MWh przy minimum 203 972 MWh i maksimum 302 182 MWh Łączenia rynków energii elektrycznej wymaga Unia Europejska, ponieważ ma to zagwarantować większą konkurencyjność i bezpieczeństwo dostaw energii.

Energia elektryczna

Rynek Dnia Następnego (RDN) - większy obrót i wyższe ceny. Obrót energią elektryczną na parkiecie TGE, w dostawie na dzień następny, wyniósł w lipcu 2013 r. 1,752TWh, co oznacza wzrost o 25,43 proc. licząc rok do roku. W porównaniu do poprzedniego miesiąca obrót jest wyższy o 15,71 proc. (1,514 TWh w czerwcu 2013). Średni dzienny obrót ukształtował się na poziomie 56 526 MWh, przy minimum 35 444 MWh i maximum 71 536 MWh.

Miesięczny kurs BASE, liczony jako średnia ważona wolumenem ze wszystkich transakcji zawartych na Rynku Dnia Następnego, wyniósł 158,53 PLN/MWh (wzrost m/m o 7,77 PLN). Miesięczny kurs PEAK, liczony jako średnia ważona wolumenem ze wszystkich transakcji zawartych na Rynku

Dnia Następnego dla godzin od 8 do 22, wyniósł 167,20 PLN/MWh (wzrost m/m o 5,50 PLN).

Rynek Terminowy Towarowy (RTT) dla energii elektrycznej - rekordowe lipcowe obroty i dalszy spadek cen. Obrót energią elektryczną na Rynku Terminowym Towarowym w lipcu 2013 roku wyniósł 16,289 TWh, co oznacza wzrost o 101,04 proc. licząc rok do roku. Wolumen na RTT w lipcu 2013 był wyższy w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 146,06 proc. (6,620 TWh w czerwcu 2013).

Skala obrotów na RTT w porównaniu do poprzednich miesięcy pokazuje, że członkowie TGE kontynuują kontraktację na rok następny. Większość - ok. 85 proc. obrotów w lipcu 2013 r. - było dokonanych na kontraktach z dostawą w roku następnym. Najbardziej płynnym kontraktem był kontrakt z dostawą w roku 2014 r., o profilu BASE - BASE_Y-14. Łączny obrót na nim w lipcu 2013 r. wyniósł 12 518 616 MWh. Średnio ważona wolumenem cena transakcyjna dla tego kontraktu wyniosła 146,89 PLN/MWh - spadek o 1,61 PLN m/m.

Obroty w lipcu na RTT należały do 5 najwyższych obrotów w historii TGE stanowiąc jednocześnie najwyższe obroty lipcowe na TGE.

Uwaga

- Wolny rynek raczej prowadzi do obniżenia cen niż do ich podwyższenia. Dotychczasowa regulacja cen wprost przeciwnie - uważa Łukasz Jankowski ekspert ds. rynku energii.

Unijne prawo nakłada na państwa członkowskie obowiązek uwolnienia rynku energii elektrycznej. Aby było to możliwe, konieczne jest m.in. uregulowanie kwestii tzw. sprzedaży awaryjnej i zagwarantowanie odbiorcy w gospodarstwie domowym prawa do zawarcia umowy kompleksowej po zmianie sprzedawcy.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »