Kompromis w sprawie drugiego etapu unii bankowej

Jest kompromis w sprawie drugiego etapu unii bankowej. Po długich negocjacjach, Parlament Europejski i państwa członkowskie uzgodnili zasady mechanizmu restrukturyzacji i likwidacji banków.

Jest kompromis w sprawie drugiego etapu unii bankowej. Po długich negocjacjach, Parlament Europejski i państwa członkowskie uzgodnili zasady mechanizmu restrukturyzacji i likwidacji banków.

To była kluczowa próba osiągnięcia porozumienia tak, by zdążyć z przyjęciem nowego mechanizmu jeszcze w tej kadencji Parlamentu. Ostatni etap negocjacji trwał szesnaście godzin. Porozumienie udało się osiągnąć w czwartek nad ranem. Rozmowy nie były łatwe z uwagi na wiele zastrzeżeń Parlamentu Europejskiego do proponowanych regulacji.

Chodziło m.in. skomplikowany proces decyzyjny w ramach nowego systemu oraz zbyt długotrwałe uwspólnotowienie funduszu, z którego będą pokrywane koszty likwidacji banków.

Jak poinformowała jedna z głównych negocjatorek Parlamentu Corien Wortmann-Kool, ostatecznie ustalono, że w ciągu 3 lat narodowe udziały będą stanowić 70 proc. wspólnej kasy. Decyzje w sprawie banków z problemami mają zaś zapaść w ciągu dwóch dni. Zdaniem szefa europarlamentu Martina Schulza, porozumienie jest ogromnym sukcesem dla jego instytucji. - Jeśli porównany to co było na stole jeszcze w połowie grudnia i to co jest teraz, widać wyraźnie, jak dużo udało nam się osiągnąć - powiedział Schulz.

Reklama

Porozumienie musi być jeszcze formalnie przyjęte przez Parlament Europejski oraz państwa członkowskie.

Mechanizm likwidacji banków ma uniknąć obciążania podatników kosztami za błędy banków. Pierwszy etap unii bankowej - mechanizm wspólnego nadzoru został uzgodniony już wcześniej.

Unia bankowa, choć stworzona z myślą o krajach eurolandu, jest otwarta także dla państw spoza strefy. Polska jeszcze nie zdecydowała, czy do niej przystąpi.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: bank | sprawy | unia bankowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »