Komu przysługują wczasy pod gruszą? Można sfinansować nie tylko letni urlop
W firmach, w których istnieje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), można ubiegać się o wczasy pod gruszą - dopłatę do urlopu, nawet jeśli jest on spędzany w domu, ale też do kolonii dla dzieci czy wyjazdu do sanatorium. Pieniądze mają wesprzeć najbardziej potrzebujących. Każde przedsiębiorstwo samo ustala wielkość dofinansowania.
Wczasy pod gruszą wypłacane są z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) - rodzaju skarbonki, z której opłacane są dodatki i dofinansowania pracownicze. Do powołania funduszu zobowiązane są przedsiębiorstwa zatrudniający co najmniej 50 osób przeliczając na pełne etaty. Jeśli firma zatrudnia mniej, o jego utworzenie wnioskuje zakładowa organizacja związkowa. Bez względu na liczbę etatów, fundusz zakładają jednostki samorządowe, a także zakłady budżetowe takie jak szkoły, przedszkola czy posterunki policji.
Z pieniędzy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych mogą korzystać pracownicy bez względu na ich staż pracy, kwalifikacje i zajmowane stanowiska. Przysługuje on również członkom ich rodzin a także byłym pracownikom - emerytom i rencistom z rodzinami. O wsparcie mogą się ubiegać inne osoby, o ile przewiduje to regulamin funduszu.
Dopłatę można otrzymać raz w roku. Wyjeżdżający nie musi udowadniać, że odpoczywał poza domem ani planować urlopu tylko latem. Wczasy pod gruszą należą się bez względu na to jak, kiedy i gdzie zatrudniony odpoczywa.
Ustawa o funduszu socjalnym nie określa też, jaki jest minimalny okresu wypoczynku, który uprawnia do wczasów pod gruszą. Określa jedynie (Art.8, ust.2), że to pracodawca w odpowiednim regulaminie ustala zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu oraz zasady przeznaczania jego środków na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej.
Wniosek o dopłatę można składać przed lub po urlopie. Razem z nim należy złożyć oświadczenie o dochodach. Każdy zakład pracy, który utworzył fundusz sam decyduje, ile wynosi kryterium dochodowe decydujące o możliwości korzystania ze świadczeń. Wielkość dofinansowania zależy od sytuacji finansowej pracownika wyliczanej na podstawie miesięcznego dochodu netto na członka rodziny. Dlatego niektóre firmy razem z wnioskiem o dopłatę żądają przedstawienia PIT-u za poprzedni rok.
Warunki wsparcia socjalnego są określone w regulaminie funduszu i mają charakter uznaniowy. Oznacza to, że nie istnieje minimalna ani maksymalna kwota dla tego typu wsparcia i w każdej firmie czy instytucji dopłaty są inne. Jeśli kwota nie przekracza 380 zł, jest zwolniona od podatku dochodowego. Za wczasy pod gruszą nie odprowadza się też składek ZUS.
Wczasy pod gruszą to dofinansowanie, które dotyczy nie tylko urlopu i wakacji. Pracodawca może częściowo opłacić koszty wspólnego wyjazdu ze współmałżonkiem, również kolonii i obozów dziecięcych a także pobytu w sanatorium.
Ewa Wysocka