Koniec podatkowego eldorado dla programistów. Nie będą zadowoleni z planów rządu
Koniec 5-procentowej stawki podatku dla programistów - takie mogą być efekty reformy, nad którą pracuje Ministerstwo Finansów. Chodzi o uszczelnienie przepisów związanych z ulgą IP Box. Wielu specjalistów z branży IT, którzy obecnie z niej korzystają, straci taką możliwość.
Resort finansów pracuje nad zmianą ustaw podatkowych. Jak opisywaliśmy w Interii, w poniedziałek w wykazie prac rządu pojawiła się informacja o pracach nad nowelizacją, która obejmie między innymi PIT i CIT. Projekt ma trafić pod obrady rządu jeszcze w tym lub kolejnym kwartale.
Jedna ze zmian z pewnością zaniepokoi wielu programistów i innych specjalistów IT korzystających z IP Box. To ulga podatkowa, która miała wspierać przedsiębiorców prowadzących działalność innowacyjną. Wprowadzony w 2019 roku instrument umożliwia skorzystanie z preferencyjnej, 5-procentowej stawki podatku w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych z tzw. kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Do tej pory ulgą IP Box objęte były nie tylko różne formy spółek itp., ale także jednoosobowe działalności gospodarcze. A więc w praktyce korzystać mogli z niej programiści prowadzący takie mikroprzedsiębiorstwa. Zresztą nie tylko oni. Kancelaria polityka i doradcy podatkowego Sławomira Mentzena, specjalizująca się właśnie w IP Box, uzyskiwała pozytywne interpretacje podatkowe także dla osób na działalności pracujących jako np. analitycy biznesowi czy kierownicy projektu - czytamy na stronie mentzen.pl.
Z ulgi IP Box programiści na B2B, o ile spełniali warunki, korzystali wyjątkowo chętnie, gdyż często dawała im najniższą efektywną stawkę opodatkowania. Czyli po prostu płacili niższe podatki w porównaniu z tymi, które płaciliby na umowach o pracę albo przy innym typie opodatkowania w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. I więcej zostawało im w kieszeni.
Te złote czasy mogą się skończyć. Zgodnie z planem resortu finansów z IP Box będą mogły skorzystać tylko firmy zatrudniające innych pracowników.
Do tego, jak zwraca uwagę doradczyni podatkowa Małgorzata Samborska, programiści na B2B "nie unikną też daniny solidarnościowej 4 proc. przy dochodach powyżej 1 mln zł". Do tej pory dochody opodatkowane IP Box nie były podstawą do obliczenia tej daniny.