Koniec węgla w Polsce. Rząd chce dopiąć negocjacje ws. umowy społecznej
Minister przemysłu Marzena Czarnecka poinformowała w środę, że spotka się w Brukseli z komisarzami Unii Europejskiej ws. notyfikacji umowy społecznej dla górnictwa 5 lutego. Chodzi o plan dotyczący dalszego wydobycia węgla w Polsce. Potrzeba zgody UE, żeby polskie kopalnie mogły dostawać dopłaty dopóki jeszcze funkcjonują.
- W 2021 roku przyjęto umowę społeczną dla górnictwa
- Umowa reguluje, jak będzie wyglądał proces odchodzenia od wydobycia węgla w Polsce
- Dokument zakłada subwencjonowanie branży
- To wymaga zgody Komisji Europejskiej, której do tej pory nie uzyskano
Minister przemysłu Marzena Czarnecka poinformowała w środę, kiedy spotka się w Brukseli z komisarzami Unii Europejskiej ws. notyfikacji umowy społecznej dla górnictwa. W spotkaniu 5 lutego 2024 roku będzie też uczestniczył szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Borys Budka - podała minister.
Chodzi o wniosek ws. notyfikacji podpisanej w maju 2021 roku umowy społecznej, regulującej zasady i tempo wygaszania kopalń węgla energetycznego w Polsce do 2049 roku. Dokument zakłada subwencjonowanie branży w tym okresie w postaci dopłat z budżetu do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń. Wymaga to zgody Komisji Europejskiej (KE).
Już z końcem grudnia minister przemysłu sygnalizowała, że zatwierdzenie wniosku notyfikacyjnego dot. umowy społecznej ws. górnictwa jest najpilniejszym zadaniem jej resortu. Szacowała, że spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej w tej sprawie będzie możliwe w połowie stycznia bieżącego roku.
W środę po południu minister podała, że spotkanie odbędzie się lutym. "Wspólnie z ministrem Borysem Budką spotkam się 5 lutego w Brukseli ws. notyfikacji umowy społecznej dla górnictwa z komisarzami Margrethe Vestager i Marošem Šefčovičem. Rozmowy odbędą się o 11.00 i 12.00. Termin wynika z harmonogramu prac Komisji Europejskiej. Notyfikacja umowy to priorytet dla MP" - napisała Czarnecka w środę po południu w portalu X (dawniej Twitter).