Reklama

Kotecki: Inflacja CPI w najbliższych miesiącach na poziomie ok. 4 proc. rdr

Inflacja, po spadku do 4,2 proc. rdr w czerwcu 2011 roku, w najbliższych miesiącach ustabilizuje się na poziomie około 4 proc. - ocenia w wywiadzie dla PAP wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Jego zdaniem na koniec tego roku roczny wskaźnik inflacji powinien znaleźć się poniżej 4 proc., a na początku 2012 roku wrócić do pasma odchyleń od celu inflacyjnego NBP.

- Przede wszystkim należy przyjrzeć się bliżej zaskakującemu wynikowi w czerwcu - był on wyraźnie poniżej oczekiwań ekspertów. To na ile ten korzystny wynik, spadek cen o 0,4 proc. w stosunku do maja, się utrzyma i nie jest jednorazowy, wpłynie na kształtowanie się inflacji w pozostałej części roku. Wydaje się, że wskaźnik inflacji w kolejnych miesiącach bieżącego roku powinien utrzymywać się na poziomie oscylującym w okolicy 4 proc., co oznacza stabilizację cen żywności i cen paliw. Wyraźniejszego obniżenia inflacji, ze względów czysto statystycznych, można oczekiwać w końcówce roku - powiedział Kotecki.

Reklama

- Aktualne szacunki wskazują, że dzięki wynikom czerwcowym, inflacja na koniec tego roku może być poniżej 4 proc. - dodał.

Według danych GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wzrosły o 4,2 proc. w stosunku do czerwca 2010 roku, a w porównaniu z majem 2011 r. spadły o 0,4 proc.

Wiceszef resortu finansów podtrzymał również, że średnioroczny poziom inflacji w 2011 roku szacowany jest obecnie na około 4 proc.

- Według naszych szacunków już na początku przyszłego roku wskaźnik CPI powróci do dopuszczalnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego, a w drugim kwartale przyszłego roku może już kształtować się na poziomie celu inflacyjnego - podkreślił Kotecki.

Dowiedz się więcej na temat: RDR | inflacja | prognozy | wskaźnik | pasma | Ludwik Kotecki | wiceminister finansów | proca

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »