Książki luksusem?

23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Billboardy, róże dla kupujących w księgarniach, promocje i konkursy - tak w Polsce obchodzone będzie to święto. Tylko czy jest co świętować?

Rocznie w Polsce kopiowanych jest ok. 5 miliardów stron z książek i czasopism, z czego 70 proc. stanowią publikacje o charakterze naukowym. Wszyscy uczący się kserują podręczniki, które ich zdaniem są za drogie.

Kserowanie jest złodziejstwem? Łatwego wyjścia z tej sytuacji nie ma. Znowelizowana ustawa o prawie autorskim nakłada na sprzedawców kserokopiarek oraz innych nośników umożliwiających kopiowanie (w tym także w niewielkim stopniu na producentów papieru) obowiązek uiszczania opłat zarówno na rzecz twórców, jak i wydawców książek oraz czasopism naukowych. Ale to teoria, w praktyce liczą się zyski i tyle.

Reklama

Co zrobić? Niektórzy wydawcy bronią się przed masowym powielaniem ich książek, obniżając ceny. Metoda ta okazała się bardzo skuteczna. Zwłaszcza książki dla studentów i uczniów (powinny być tanie!) powinny wydawane w miękkiej oprawie na kiepskim papierze. Tak jak były wydawane skrypty... Student wtedy może sobie kreślić, i spokojnie notować... A to , ze książka się rozpadnie po procesie nauki... Właśnie tak ma być ! Walka z wiatrakami? wydaje się iż trzeba zmienić mentalność. a i prawo musi być jasne. Prawo autorskie musi mówić jasno, co jest kradzieżą, a co tylko kopiowaniem na własny użytek - odpowiadają wydawcy. Punkty ksero powinny mieć obowiązek rejestrowania pozycji naukowych, które powielają, i za to płaciłyby opłaty.

W krajach Europy Zachodniej wydawnictwa podpisują po prostu umowy z uczelniami i bibliotekami na kopiowanie podręczników. U nas do tego jeszcze daleka droga.

M.B

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ksiazki | ksiazka | książki | 23 kwietnia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »