Które opłaty pójdą w górę?

Wywóz śmieci będzie coraz droższy, chyba że szybko zostanie uporządkowana gospodarka odpadami.

Taki wniosek płynie z wczorajszego posiedzenia trzech sejmowych komisji, poświęconego stanowi gospodarki odpadami. Posłowie z komisji Infrastruktury, Samorządu Terytorialnego i Ochrony Środowiska nie zostawili suchej nitki na rządzie. Argumentowali, że w ostatnich latach nic nie zrobiono, by w 2010 roku skutecznie wypełnić unijne zobowiązania.

- Nie mamy potrzebnej infrastruktury, nie działa segregacja śmieci, recykling i biologiczne przetwarzanie odpadów - ocenia posłanka Mirosława Masłowska (PiS). Jej zdaniem Polska nie jest w stanie szybko zmniejszyć liczby odpadów, które trafiają na wysypiska. Tymczasem nasz kraj, wstępując do UE, zobowiązał się, że do 2010 roku zmniejszy o 25 proc. ilość biodegradowalnych śmieci ze składowisk.

W efekcie w przyszłym roku grożą nam wysokie kary ze strony Komisji Europejskiej. Jeśli tak się stanie, zapłacą obywatele. Znajdzie to swoje odzwierciedlenie bowiem w kosztach ponoszonych przez gospodarstwa domowe za wywóz śmieci. Należy oczekiwać szybkiego wzrostu cen.

- Nie bardzo wiadomo, kto ma rozwiązać problem gospodarki odpadami. Trzeba jednoznacznie wskazać odpowiedzialnego - uważa poseł Adam Krzyśków (PSL). Według niego, bałagan widać na przykład w niedawnym sporze kompetencyjnym między resortem środowiska a infrastruktury o przygotowanie założeń do nowelizacji ustawy o odpadach. Z funduszy unijnych na inwestycje w gospodarkę odpadami mogą korzystać w niewielkim stopniu gminy, bo pozostaje ona w gestii prywatnych firm.

Sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że do końca tego roku zostanie zamknięta część lokalnych wysypisk. Tymczasem regionalne zakłady gospodarki odpadami, które mają je zastąpić, jeszcze nie powstały. Część z nich jest na etapie projektowania. Coraz wyższe koszty utylizacji powodują, że będzie narastał problem nielegalnego wywozu śmieci, np. do lasów. - Unia ukarze nas nie tylko za niespełnienie naszych zobowiązań traktatowych, ale także za nieskuteczną walkę z dzikimi wysypiskami - twierdzi Mirosława Masłowska.

Mariusz Gawrychowski

Czytaj także:

Zapłacimy za Kioto 15 mld euro rocznie

Koniec rozdawania za darmo

Polskę czekają gigantyczne kary za śmieci

Chcesz mieć zawsze aktualny serwis gospodarczo-prawny? Zamów pełne wydanie Gazety Prawnej w internecie.

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: śmieci | kara | Gospodarka odpadami | infrastruktura | wywóz | opłaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »