Leki onkologiczne bardziej dostępne. Resort zdrowia skraca ścieżkę refundacji

MZ skróciło ścieżkę refundacji dla sprawdzonych leków onkologicznych - poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Marek Kos. Na liście znalazło się 17 substancji pożądanych przez onkologów. Do końca roku lista ma być uzupełniona o kolejne substancje ważne także w innych terapiach.

Wpisanie 17 leków na nową listę "szybkiej refundacji" daje ich producentom możliwość skorzystania z krótszej ścieżki refundacyjnej. To leki stosowane w nowotworach piersi, płuc czy białaczkach.

Nowe leki onkologiczne z szybką refundacją NFZ

Wiceminister zdrowia na konferencji prasowej poinformował, że na liście leków onkologicznych o ugruntowanej skuteczności znalazło się 17 substancji czynnych, w tym cztery w ramach dostępności aptecznej i 13 w ramach chemioterapii. Dodał, że jest to szereg substancji czynnych stosowanych w terapiach różnego typu nowotworów: 

  • rak piersi - pięć substancji,
  • rak płuca - trzy substancje,
  • białaczka - trzy substancje,
  • chłoniaki i rak pęcherza moczowego - dwie substancje,
  • rak jajnika - jedna substancja,
  • rak jelita grubego - jedna substancja.

Dwie wpisane na listę substancje objęte skróconą ścieżką refundacji wykorzystywane są w leczeniu powikłań terapii przeciwnowotworowej.

Reklama

Lista wkrótce obejmie więcej leków

Kos zapowiedział, że w drugiej połowie roku Ministerstwo Zdrowia przedstawi listę leków ginekologicznych, endokrynologicznych i gastroenterologicznych o ugruntowanej skuteczności. Na pierwszej liście leków znalazło się 14 leków kardiologicznych. Kos poinformował, że obecnie finansowanych jest dziewięć terapii z listy, gdyż w przypadku pięciu firmy farmaceutyczne nie złożyły wniosków refundacyjnych.

"W dalszym ciągu jest możliwość, by podmioty takie wnioski złożyły" - dodał.

Wpisanie na listę leków o ugruntowanej skuteczności daje producentom możliwość skorzystania z krótszej ścieżki refundacyjnej, która nie jest tak skomplikowana formalnie, jak standardowa procedura. Chodzi o leki, których skuteczność potwierdziły liczne badania kliniczne i praktyka medyczna. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ministerstwo Zdrowia | Marek Kos | leki refundowane | NFZ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »