Ludwik Kotecki mocnym kandydatem do RPP
Ludwik Kotecki to potencjalnie bardzo dobry i bardzo mocny kandydat z ramienia Senatu do Rady Polityki Pieniężnej - powiedział PAP Biznes przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Kazimierz Kleina. 25 stycznia 2022 r. upływa kadencja dwóch członków RPP powołanych przez Senat: Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
"Jeżeli wniosek w sprawie powołania Ludwika Koteckiego do RPP przez Senat zostanie złożony, to myślę, że to jest bardzo dobra kandydatura.
Myślę, że to jest jeden z potencjalnych kandydatów bardzo mocnych i bardzo dobrych, z dużym doświadczeniem" - powiedział Kleina.
W piątek radio RMF podało jako pierwsze, że największe szanse na zgłoszenie do RPP z ramienia Senatu ma Ludwik Kotecki, ekonomista, wiceminister finansów w latach 2008-2012, w latach 2012-2015 członek KNF i Przewodniczący Rady BFG.
Według RMF, liderzy senackiej większości chcieliby od razu zaproponować osoby, które uzyskają poparcie ponad 50 polityków.
Na giełdzie nazwisk, choć ze zdecydowanie mniejszymi szansami według RMF, wymieniani są też: Hanna Gronkiewicz-Waltz i Jakub Karnowski.
25 stycznia 2022 r. upływa kadencja dwóch członków RPP powołanych przez Senat: Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego.
Rafał Sura, trzeci z obecnych członków RPP wybranych przez wyższą izbę parlamentu, kończy kadencję w listopadzie 2022 r. Krajowa Rada Sądownictwa zawnioskowała w maju br. do prezydenta RP o powołanie Sury na wolne stanowisko sędziego w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Nie jest wiadome, kiedy zakończy się procedura nominacyjna Sury.
W skład RPP wchodzi przewodniczący, którym jest prezes NBP oraz 9 członków powoływanych w równej licznie przez prezydenta RP, Sejm i Senat. Kadencja członka RPP trwa 6 lat.