Ludwik Kotecki mocnym kandydatem do RPP

Ludwik Kotecki to potencjalnie bardzo dobry i bardzo mocny kandydat z ramienia Senatu do Rady Polityki Pieniężnej - powiedział PAP Biznes przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Kazimierz Kleina. 25 stycznia 2022 r. upływa kadencja dwóch członków RPP powołanych przez Senat: Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

"Jeżeli wniosek w sprawie powołania Ludwika Koteckiego do RPP przez Senat zostanie złożony, to myślę, że to jest bardzo dobra kandydatura.

Myślę, że to jest jeden z potencjalnych kandydatów bardzo mocnych i bardzo dobrych, z dużym doświadczeniem" - powiedział Kleina.

W piątek radio RMF podało jako pierwsze, że największe szanse na zgłoszenie do RPP z ramienia Senatu ma Ludwik Kotecki, ekonomista, wiceminister finansów w latach 2008-2012, w latach 2012-2015 członek KNF i Przewodniczący Rady BFG.

Reklama

Według RMF, liderzy senackiej większości chcieliby od razu zaproponować osoby, które uzyskają poparcie ponad 50 polityków.

Wielka zmiana w RPP

Na giełdzie nazwisk, choć ze zdecydowanie mniejszymi szansami według RMF, wymieniani są też: Hanna Gronkiewicz-Waltz i Jakub Karnowski.

25 stycznia 2022 r. upływa kadencja dwóch członków RPP powołanych przez Senat: Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego.

Rafał Sura, trzeci z obecnych członków RPP wybranych przez wyższą izbę parlamentu, kończy kadencję w listopadzie 2022 r. Krajowa Rada Sądownictwa zawnioskowała w maju br. do prezydenta RP o powołanie Sury na wolne stanowisko sędziego w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Nie jest wiadome, kiedy zakończy się procedura nominacyjna Sury.

W skład RPP wchodzi przewodniczący, którym jest prezes NBP oraz 9 członków powoływanych w równej licznie przez prezydenta RP, Sejm i Senat. Kadencja członka RPP trwa 6 lat.

EUR/PLN

4,3155 -0,0019 -0,04% akt.: 26.04.2024, 05:28
  • Kurs kupna 4,3137
  • Kurs sprzedaży 4,3172
  • Max 4,3160
  • Min 4,3161
  • Kurs średni 4,3155
  • Kurs odniesienia 4,3174
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN
PAP
Dowiedz się więcej na temat: zmiany w RPP | Rada Polityki Pieniężnej | NBP | banki centralne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »