Magiczne 5 procent
Ministerstwo Finansów szacuje inflację w sierpniu 2008 roku na poziomie 5,0 proc. rdr i szacuje, że ceny w ujęciu mdm spadły o 0,2 proc. - podał resort finansów w komunikacie.
"Ministerstwo Finansów szacuje, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu br. (m-c poprzedni = 100) wyniósł 99,8. Oznacza to, że roczna dynamika cen konsumpcyjnych w tym miesiącu może wynieść 105,0" - napisano w komunikacie MF. Inflacja w lipcu rdr wyniosła 4,8 proc.
Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak sądzi, że inflacja w sierpniu będzie niższa niż prognozowane przez resort finansów 5 proc. Pawlak przewiduje, że wysokie tempo wzrostu gospodarczego utrzyma się w dalszej części roku.
"Nie podzielam pesymizmu ministerstwa finansów. Myślę, że inflacja w sierpniu będzie mniejsza" - powiedział dziennikarzom. "Jest szansa na utrzymanie tego tempa. Są mocne podstawy dla wzrostu, oparte na konsumpcji i inwestycjach" - powiedział.
GUS w piątek podał, że PKB w II kwartale wzrósł o 5,8 proc.
Stopa referencyjna na poziomie 6 proc. jest zbyt niska, żeby sprowadzić inflację do celu w średnim okresie, czyli do połowy 2010 roku - ocenia Marian Noga z Rady Polityki Pieniężnej.
"Cały czas inflacja jest pod kontrolą. Taki scenariusz przewidywaliśmy od ośmiu miesięcy. Jednak ważniejsze jest to, że trzeba inflację sprowadzić do celu. Jest pytanie, czy stopa referencyjna jest wystarczająca, żeby zrobić to w średnim okresie, czyli w ciągu ośmiu kwartałów. Moim zdaniem poziom 6 proc. jest za niski" - powiedział Noga w TVN CNBC. Noga powtórzył, że jego zdaniem kolejna podwyżka stóp powinna nastąpić jak najszybciej.
"Kiedy należy dokonać podwyżki - co do tego trwa spór. Uważam, że powinno to nastąpić jak najszybciej. Nie możemy dopuścić do efektów drugiej rundy" - powiedział Noga.
RPP na ostatnim posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych, utrzymała jednak restrykcyjne nastawienie w polityce pieniężnej. Nie wyklucza, jednak ze konieczne będą kolejne podwyżki stóp procentowych - oceniła Rada w komunikacie po ostatnim posiedzeniu.
"W ocenie Rady, w średnim okresie prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego jest nadal wyższe niż prawdopodobieństwo, że inflacja będzie niższa od celu.
Rada nie wyklucza zatem, że obniżanie inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie będzie wymagało zacieśnienia polityki pieniężnej" - podano w komunikacie.
Od początku 2004 r. Narodowy Bank Polski realizuje cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. z dopuszczalnym przedziałem wahań +/- 1 pkt proc. NBP utrzymuje poziom stóp procentowych spójny z realizowanym celem inflacyjnym, wpływając na wysokość nominalnych krótkoterminowych stóp procentowych rynku pieniężnego.