Marek Chrzanowski zrezygnował z członkostwa w RPP
- Rezygnacja z członkostwa w RPP nie wynika z żadnego konfliktu ani niepokoju wokół RPP, ani NBP - powiedział w poniedziałek Marek Chrzanowski, członek RPP.
- Złożyłem rezygnację. Nic złego się nie dzieje. Nie jest to związane z żadnym konfliktem, ani żadnymi niepokojami wokół RPP i NBP - powiedział Chrzanowski.
Wcześniej Stanisław Karczewski, marszałek Senatu podał, że do Senatu wpłynęła rezygnacja Chrzanowskiego. - Będziemy się zastanawiać, co z tym zrobić - powiedział Karczewski.
"Na podstawie art. 96 ust. 2 Regulaminu Senatu, wnioskuję o odwołanie przez Senat pana Marka Chrzanowskiego z funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej, w związku ze złożoną rezygnacją" - napisano we wniosku Marszałka Senatu w sprawie odwołania członka Rady Polityki Pieniężnej, opublikowanym na stronie Senatu.
Senat powołał dr. Marka Chrzanowskiego z SGH do RPP w połowie stycznia tego roku. Był on kandydatem PiS.
- - - - -
Uzupełnienie składu RPP powinno nastąpić nie później niż trzy miesiące od odwołania członka Rady - wynika z ustawy o NBP. Z regulaminu Senatu wynika, że po odwołaniu członka RPP marszałek wyznaczy termin na składanie wniosków o powołanie nowego członka Rady i będzie on trwał od 14 do 30 dni.
Art 13., ustęp 5. ustawy o NBP stanowi, że "organy uprawnione do powołania członka Rady odwołują go wyłącznie w przypadku: 1) zrzeczenia się swej funkcji; 2) choroby trwale uniemożliwiającej sprawowanie funkcji; 3) skazania prawomocnym wyrokiem sądu za popełnienie przestępstwa; 3a) złożenia niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego, stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu; 4) przyczyn, o których mowa w art. 14 ust. 2. (członkostwo w partii politycznej - PAP)".
Ustęp 7. tej samej ustawy stanowi, że "uzupełnienia składu Rady na miejsce opróżnione z przyczyn określonych w ust. 5 i 6 (śmierć członka RPP - PAP) organy powołujące dokonują nie później niż w okresie 3 miesięcy od odwołania lub stwierdzenia wygaśnięcia mandatu członka Rady".
Art. 94 Regulaminu Senatu stanowi, że "Marszałek Senatu ustala i podaje do wiadomości senatorów początek i koniec terminu na składanie wniosków tak, aby okres składania wniosków był nie krótszy niż 14 dni i aby wnioski były składane nie później niż 30 dni (...) 2) od dnia odwołania, wygaśnięcia mandatu lub stwierdzenia wygaśnięcia mandatu".
Następne posiedzenie Senatu odbędzie się w dniach 21-22 września.