MF i bank centralny porozumiały się w sprawie konta walutowego

Ministerstwo Finansów i NBP porozumiały się w sprawie rozszerzenia konta walutowego rządu w NBP o wpływy z dochodów z emisji papierów skarbowych, zagranicznych pożyczek i kredytów

Ministerstwo Finansów i NBP porozumiały się w 
sprawie rozszerzenia konta walutowego rządu w NBP o wpływy z 
dochodów z emisji papierów skarbowych, zagranicznych pożyczek i 
kredytów

Ministerstwo Finansów będzie przelewać na konto walutowe w Narodowym Banku Polskim (NBP) nie tylko środki pochodzace w prywatyzacji, ale również wpływy z międzynarodowych emisji obligacji, poinformował przedstawiciel resortu finansów.

Konto walutowe w banku centralnym zostało utworzone w ubiegłym roku, aby zmniejszyć presję na złotego. Występowała ona w przypadku napływu środków z prywatyzacji denominowanych w dolarach lub euro. Zgromadzone na koncie środki są używane do obsługi kosztów zadłużenia zagranicznego.

"Konto będzie używane w szerszym zakresie (...) Trafi na nie część wpływów z prywatyzacji, jak też fundusze z międzynarodowych emisji papierów dłużnych, takich jak ostatnia emisja euroobligacji" - powiedział Arkadiusz Kamiński, szef departamentu długu publicznego w Ministerstwie Finansów.

Reklama

"Także środki ze sprzedaży innych aktywów denominowanych w walutach, takich jak obligacje kolateralne pod polskie obligacje Brady'ego również będą umieszczane na tym koncie" - powiedział Kamiński.

Dodał, że zaplanowane 250 milionów euro pochodzące ze styczniowej emisji euroobligacji o łącznej wartości 750 milionów euro, zostało już przetransferowane do konto, na ktorym obecnie znajdują się środki o wartości około 800 milionów dolarów.

W styczniu bank centralny skrytykował rząd za sprzedaż amerykańskich obligacji będących zabezpieczeniem obligacji Brady'ego. Wpływy ze sprzedaży zostały zamienione na złote, a nie umieszczone na koncie walutowym.

Bank centralny podawał, że spowodowało to wzmocnienie złotego i zwiększyło podaż pieniądza.

Rząd twierdził, że zgodnie z porozumieniem zawartym z NBP, na konto walutowe w banku centralnym miały trafiać tylko fundusze z prywatyzacji, i że rozszerzy zakres środków, które mogą się znaleźć na koncie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »