MFW: Wzrost zysków firm w strefie euro odpowiada w 45-procentach za wzrost inflacji

Wzrost zysków przedsiębiorstw w strefie euro odpowiada za blisko połowę wzrostu inflacji w ciągu ostatnich dwóch lat - napisano w raporcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

Jak wskazali ekonomiści Banku Pekao w swoim wpisie na Twitterze, teza o spirali marżowo-cenowej "trafia do ekonomicznego mainstreamu". Tzw. chciwa inflacja (ang. greedflation), wynikająca z wykorzystania przez firmy ogólnego tempa wzrostu cen do podwyższenia swoich zysków, została przywołana w raporcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego.  

Za inflację w Eurolandzie w połowie odpowiadają zyski firm

Jak wskazano w opracowaniu MFW, wzrost zysków odnotowywane przez firmy w strefie euro w ciągu ostatnich dwóch lat przełożył się na wzrost inflacji w Eurolandzie w 45 procentach. 

"Dotychczasowa wyższa inflacja odzwierciedla głównie wyższe zyski i ceny importowe (firm - red.), przy czym zyski odpowiadają za 45 procent wzrostu cen (w strefie euro - red.) od początku 2022 r. przez deflator konsumpcji na koszty pracy, koszty importu, podatki i zyski" - napisano w komunikacie MFW.  

Reklama

Dodatkowo wskazano, że koszty importu stanowiły około 40 procent inflacji, podczas gdy koszty pracy stanowiły 25 procent. Podatki w Eurolandzie miały nieco deflacyjny wpływ. 

"Europejskie przedsiębiorstwa były jak dotąd bardziej niż pracownicy chronione przed niekorzystnym szokiem kosztowym. Zyski (skorygowane o inflację) były w pierwszym kwartale tego roku o około 1 procent wyższe niż przed pandemią. Tymczasem wynagrodzenia pracowników (również skorygowane) były o około 2 proc. niższe od trendu" dodano.

MFW: Stopy procentowe w strefie euro będą rosły

Szczyt inflacyjny w strefie euro odnotowano w październiku 2022 r. - wówczas 10,6 proc. w relacji rocznej. W maju natomiast tempo wzrostu cen wyhamowało do 6,1 proc. Jednak jak zauważają ekonomiści z MFW, "inflacja bazowa - bardziej wiarygodna miara presji cenowej - okazała się trwalsza". 

"Inflacja w strefie euro osiągnęła najwyższy poziom 10,6 procent w październiku 2022 r., gdy koszty importu wzrosły po inwazji Rosji na Ukrainę, a firmy przeniosły na konsumentów coś więcej niż tylko bezpośredni wzrost kosztów [...] To podtrzymuje presję na EBC, aby zwiększył niedawne podwyżki stóp procentowych, mimo że strefa euro wpadła w recesję na początku roku" - wskazano w tłumaczeniu.  

Na czerwcowym posiedzeniu EBC po raz kolejny podniósł stopy procentowe. Stopa refinansowa wzrosła z 3,75 do 4,00 proc., stopa kredytu z 4,00 do 4,25 proc., zaś stopa depozytowa z 3,25 do 3,50 proc. Ta ostatnia jest na najwyższym poziomie od maja 2001 roku.

Oprac. AB

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: strefa euro | inflacja | MFW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »