Miasta miliarderów. Duże przetasowania w światowym rankingu

W Nowym Jorku mieszka najwięcej miliarderów na świecie - aż 144. Około 30 proc. najbogatszych osób na Ziemi to mieszkańcy zaledwie 15 miast - to wnioski płynące z najnowszego raportu "Billionaire Census 2024" ("Spis miliarderów 2024") opracowanego przez firmę Altrata. W rankingu nastąpiły spore przetasowania - przykładem chińskie "ośrodki bogactwa", które na skutek problemów tamtejszej gospodarki odnotowały spadek liczby miliarderów.

Liczba osób posiadających fortunę o wartości co najmniej 50 mld dolarów wzrosła w porównaniu do minionego roku o 4 proc. Takich ludzi jest już na świecie 3323. Miliarderzy powiększyli w tym okresie wielkość swoich majątków łącznie o 9 proc. 

Nowy Jork światową stolicą bogactwa

Spośród wszystkich miast, Nowy Jork odnotował największy wzrost liczby mieszkańców-miliarderów. Obecnie w Wielkim Jabłku mieszka 144 miliarderów. Jest ich o dziewięciu więcej niż w ubiegłym roku.

Reklama

Drugie miejsce zajął Hongkong z liczbą 107 miliarderów, chociaż w 2023 r. stracił pięciu. San Francisco (87) i Londyn (78) zyskały po trzech nowych miliarderów. Pierwszą piątkę zamyka Moskwa, która wzbogaciła się tylko o jednego nowego miliardera i ma ich aktualnie 77.

Miliarderzy w Azji. Indie na fali wznoszącej, w Chinach "zadyszka"

"Większość czołowych miast (zamieszkiwanych przez) miliarderów odnotowała wzrost liczby najbogatszych mieszkańców, przy czym największy zaobserwowano w Nowym Jorku i Los Angeles. (...) Problemy chińskiej gospodarki przyczyniły się do spadku liczby miliarderów we wszystkich trzech największych ośrodkach bogactwa (w ChRL): Pekinie, Shenzhen i Hangzhou, a także w Hongkongu" - zauważa magazyn "Robb Report".

Jak czytamy w magazynie, dzięki temu Los Angeles wyprzedziło Pekin, awansując na szóste miejsce. Miasto w zachodniej części USA zyskało pięciu nowych miliarderów i ma ich aktualnie 62. Stolica Chin straciła dwóch członków elitarnego klubu i spadła na siódme miejsce. Obecnie mieszka tam 60 miliarderów.

Największy odsetek nowych miliarderów (15,9 proc.) odnotowały Indie. Zamieszkuje tam teraz 304 najbogatszych ludzi świata, z czego 40 w Mumbaju (dawniej Bombaj). Indie są od kilku lat najszybciej rozwijającą się dużą gospodarką świata. Są obecnie piątą gospodarką globu, a za 2-3 lata, według prognoz, awansują na trzecie miejsce.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Nowy Jork | Pekin | miliarderzy | Indie | hongkong
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »