Mija czas na złożenie dokumentu ws. cen prądu. Inaczej można słono zapłacić

Rolnicy, którzy korzystali z preferencyjnych cen energii elektrycznej w 2024 roku, muszą niezwłocznie złożyć ważny dokument. Termin upływa wkrótce, a brak reakcji może wiązać się z konsekwencjami finansowymi. Ministerstwo Rolnictwa w opublikowanym komunikacie instruuje, co należy zrobić.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) poinformowało, że zgodnie z ustawą o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie cen energii elektrycznej oraz wsparcie niektórych odbiorców, uprawnieni odbiorcy - w tym producenci rolni - którzy w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku korzystali z maksymalnej ceny energii elektrycznej wynoszącej 693 zł/MWh, muszą do końca roku złożyć odpowiednią informację o pomocy do swojego sprzedawcy energii elektrycznej. W tym celu należy wypełnić dedykowany formularz. 

Dokument ws. cen prądu trzeba złożyć do końca lutego. Inaczej można słono zapłacić

Resort rolnictwa przypomina, że termin składania informacji ws. cen prądu upływa 28 lutego 2025 r. W opublikowanym komunikacie zaznacza, że przy wypełnianiu formularza należy mieć na uwadze, czy gospodarstwa rolne są: 

Reklama
  • mikroprzedsiębiorstwami - jeżeli w gospodarstwie jest zatrudnionych mniej niż 10 pracowników i roczny obrót nie przekracza równowartości 2 mln euro; 
  • małymi przedsiębiorstwami - jeżeli w gospodarstwie jest zatrudnionych mniej niż 50 pracowników i roczny obrót nie przekracza równowartości 10 mln euro; 
  • średnimi przedsiębiorstwami - jeżeli w gospodarstwie jest mniej niż 250 pracowników i roczny obrót nie przekracza równowartości 50 mln euro lub bilans roczny nie przekracza równowartości 43 mln euro.

Brak złożenia deklaracji w terminie może doprowadzić nawet do konieczności zwrotu wsparcia.

Ceny prądu. Maksymalna kwota wsparcia wynosi 50 tys. euro

Maksymalna kwota wsparcia, jaką przedsiębiorca lub rolnik może otrzymać w ramach pomocy publicznej de minimis (czyli pomocy o niewielkiej wartości, która nie wymaga zgody Komisji Europejskiej) na jedno gospodarstwo rolne w okresie trzyletnim wynosi 50 tys. euro

Jak zaznacza resort rolnictwa, producent rolny każdorazowo po przyznaniu pomocy de minimis w rolnictwie otrzymuje od podmiotu udzielającego tej pomocy zaświadczenie, w którym określona jest data otrzymania pomocy de minimis w rolnictwie oraz jej kwota

"Wypełniając w lutym 2025 r. informację o pomocy, producent rolny ustala kwotę udzielonej mu pomocy de minimis w rolnictwie w okresie trzech lat jako sumę kwot pomocy wynikającej z zaświadczeń otrzymanych od podmiotów udzielających pomocy w tej formie w roku 2024 r. i poprzednich latach 2022-2023" - napisało MRiRW w opublikowanym komunikacie.

Formularz można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej ministerstwa rolnictwa.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny prądu | maksymalne ceny energii
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »