Miliardy dla Ukrainy. Przedstawiciele państw G7 podjęli decyzję

Kolejne sankcje na Rosję i liczona w dziesiątkach miliardów dolarów pomoc dla Ukrainy - takie decyzje podjęli przedstawiciele państw G7.

Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych państw G7 zobowiązali się w czwartek do przekazania Ukrainie 39 miliardów dolarów w 2023 roku, zwiększając dotychczasową pomoc ekonomiczną dla odpierającego rosyjską inwazję kraju - poinformowano w komunikacie grupy.

Zgodzono się również nałożyć na Rosję kolejne sankcje - podała japońska agencja Kyodo. Japonia sprawuje obecnie rotacyjne przewodnictwo w G7, w której skład wchodzą także Wielka Brytania, Kanada, Niemcy, Francja, Włochy i Stany Zjednoczone.

Środki finansowe mają pomóc Ukrainie w naprawie i odbudowie zniszczonej przez rosyjskie pociski infrastruktury, ustabilizowaniu gospodarki i obronie przeciwko agresorowi - przekazali ministrowie po spotkaniu w Bengaluru w Indiach.

Reklama

"Nasze sankcje znacząco osłabiły zdolność Rosji do prowadzenia tej nielegalnej wojny. Będziemy dalej monitorować efektywność sankcji i podejmiemy dalsze działania, jeśli będzie taka potrzeba" - poinformowano w oświadczeniu.

Kraje G7 namawiają do restrykcji wobec Rosji

Przekazano, że kraje G7 będą także pracować nad uniemożliwieniem omijania sankcji przez Rosję i wezwały inne kraje do dołączenia do nałożonych przez grupę restrykcji wymierzonych w rosyjską gospodarkę.

"W przeddzień rocznicy (inwazji) potwierdzamy nasze niezachwiane poparcie dla Ukrainy i wspólnie potępiamy rosyjską agresję" - dodano.

Spotkanie ministrów finansów i szefów banków centralnych państw G7 odbyło się w czwartek przed zaplanowanym na piątek w Bengaluru spotkaniem w szerszym gronie - państw G20.

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: G7 (G8) | wojna w Ukrainie | sankcje wobec Rosji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »