Mirosław Czekaj prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego. Decyzja Donalda Tuska

Premier Donald Tusk powołał nowego prezesa zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Został nim Mirosław Czekaj, który w ostatnich latach pełnił funkcję skarbnika Miasta Stołecznego Warszawy. Zastąpił on tym samym wcześniejszą prezes Beatę Daszyńską Muzyczkę, która została odwołana w styczniu. Wcześniej Czekaj był już związany z BGK. Pierwszą wiceprezes zarządu została Marta Postuła - podano w piątek w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Jak opisywaliśmy wcześniej w Interii Biznes, w koalicji rządzącej trwała walka o to, kto będzie kontrolował państwowy bank rozwoju, czyli Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Jak podał "Business Insider" sytuacja była patowa, bo PSL nie chciał oddać tej ważnej instytucji w ręce KO. Obaj koalicjanci mieli własnych, mocnych kandydatów do pokierowania bankiem, który od trzech miesięcy czekał na nowego prezesa.

BGK może w dużym stopniu wspierać rząd w realizacji polityki gospodarczej. BGK może wymieniać waluty zagraniczne bezpośrednio na rynku i wspierać złotego, zawiaduje też systemem gwarancji dla najmniejszych przedsiębiorców, tzw. de minimis. Dlatego KO forsowała na stanowisko szefa BGK swojego kandydata - jak informował "BI", był nim właśnie Mirosław Czekaj, obecnie skarbnik Warszawy, który w latach 2004-2006 był już wiceprezesem BGK. Z kolei Marta Postuła, która przez blisko 20 lat pracowała w Ministerstwie Finansów, i była popierana przez PSL, została pierwszą wiceprezes banku. 

Reklama

Kim jest Mirosław Czekaj, nowy prezes BGK?

Mirosław Czekaj posiada blisko 30-letnie doświadczenie w zarządzaniu dużymi podmiotami gospodarczymi, w tym bankami i instytucjami finansowymi. W latach 1996-1997 był członkiem Rady Nadzorczej Pomorskiego Banku Kredytowego w Szczecinie.

W latach 2004-2006 był wiceprezesem Banku Gospodarstwa Krajowego nadzorującym działalność komercyjną banku, współpracę z klientami komercyjnymi i samorządami, a także zarządzanie siecią oddziałów.

Od 2009 do 2016 r. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej PKO Banku Polskiego oraz przewodniczącego Komitetu Audytu w tym banku. Wielokrotnie był przewodniczącym lub członkiem Rad Nadzorczych.

Od stycznia 2007 do kwietnia 2024 r. pełnił funkcję Skarbnika m.st. Warszawy, gdzie był odpowiedzialny min. za gospodarkę i politykę finansową, współpracę z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, bankami, agencjami ratingowymi i audytorami.

Z kolei Marta Postuła w latach 1999-2016 pracowała w Ministerstwie Finansów. Od 2020 do 2024 była kierownikiem Katedry Finansów i Rachunkowości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2016-2023 pełniła funkcję dyrektora Centrum Przedsiębiorczości UW.

BGK w ogniu krytyki za realizowanie zadań specjalnych rządu M. Morawieckiego

BGK to kluczowa instytucja z punktu widzenia państwa - jest bankiem rozwoju, należącym w całości do Skarbu Państwa. Wspiera rządowe programy społeczno-gospodarcze, rozwój regionalny, a także przedsiębiorców. W realizacji tych zadań współpracuje blisko z takimi instytucjami, jak Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Agencja Rozwoju Przemysłu czy Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. BGK obsługuje też rachunki bankowe instytucji państwowych.

Bank Gospodarstwa Krajowego, podobnie jak Polski Fundusz Rozwoju, bywał nazywany przez obecną ekipę rządzącą "zabawką premiera Morawieckiego". To dlatego, że realizował zadania specjalne rządu PiS, wydając środki nie ujęte w budżecie centralnym. Zarządzał m.in. Funduszem Przeciwdziałania COVID-19, który sponsorował wydatki zarządzane przez Mateusza Morawieckiego mające w założeniu zniwelować gospodarcze skutki pandemii w Polsce. Z czasem fundusz ten przestał finansować zadania związane stricte z przeciwdziałaniem czy łagodzeniem konsekwencji pandemii - pieniądze z tego wehikułu zostały przeznaczone m.in. na rekompensaty z tytułu wysokich cen energii i gazu. Funkcjonowanie funduszu zostało negatywnie ocenione przez Najwyższą Izbę Kontroli.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bgk | Donald Tusk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »