mObywatel ma nową funkcję. "Należy się uzbroić w cierpliwość"

W aplikacji mObywatel pojawiła się nowa funkcja. "Baza wiedzy ma szansę znacznie przyczynić się do bezpieczeństwa użytkowników" - wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji. Opcja pojawiła się w aplikacji zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, jako część usługi "Bezpiecznie w sieci".

Aplikacja mObywatel ma od sierpnia nowe funkcje. Dzięki nim mamy być bezpieczniejsi w sieci. O ogłoszeniu wprowadzenia usługi pisaliśmy tutaj.

Usługa Bezpiecznie w sieci została wprowadzona do aplikacji 13 sierpnia. W środę 11 września do aplikacji trafiła zaktualizowana usługa - podaje Ministerstwo Cyfryzacji. Przypomnijmy, że mObywatel to aplikacja mobilna wydawana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Oferuje ona dostęp do cyfrowych usług urzędowych i elektronicznych dokumentów. 

Reklama

Baza wiedzy w mObywatelu. Do tego się przyda

"Usługa Bezpiecznie w sieci została wprowadzona do aplikacji mObywatel 13 sierpnia. Nie spoczywamy na laurach i już od początku zakładaliśmy jej rozwój (...). Zgodnie z zapowiedzią wprowadzamy do usługi Bazę wiedzy" - podało w środę Ministerstwo Cyfryzacji.

W bazie znajdziemy informacje o tym, jak chronić swoje dane i unikać zagrożeń w internecie. 

Za informacje zawarte w Bazie odpowiadają obecnie specjaliści CERT Polska - podaje resort. CERT Polska to działający w strukturach NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej) Komputerowa zespół reagowania na incydenty związane z cyberbezpieczeństwem. 

Zmiany w mObywatelu. Jak działa nowa funkcja?

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, po wejściu do usługi Bezpiecznie w sieci w aplikacji mObywatel użytkownik zobaczy na ekranie powitalnym dodatkową funkcję. Będzie to właśnie Baza wiedzy, oznaczoną ikoną żarówki. Wystarczy kliknąć w tę opcję, aby przejść do listy tematów związanych z zagrożeniami w sieci. Na start usługi są to następujące zagadnienia:

  • "Uważaj na fałszywe inwestycje w sieci!",
  • "Uważaj na oszustwa telefoniczne!",
  • "Dowiedz się, jak zgłaszać incydenty!".

Po wyborze któregoś z tematów użytkownik ma możliwość zapoznania się z artykułem dotyczącym danego zagadnienia. W przypadku wybranych treści może też przejść na stronę CERT Polska, która otworzy się w przeglądarce.

Aby móc korzystać z Bazy wiedzy, należy pobrać aktualizację mObywatela oznaczoną jako 4.41 ze sklepów Google Play i App Store. "Co ważne, aktualizacja jest wprowadzana stopniowo i może być niewidoczna u części użytkowników, dlatego też należy uzbroić się w cierpliwość" - zaznacza resort cyfryzacji. 

Niepokojące zjawisko w sieci? Można je zgłosić w aplikacji

Od sierpnia za pośrednictwem aplikacji mObywatel można też zgłaszać niepokojące zjawiska w sieci. Chodzi na przykład o podejrzane maile, strony, czy wiadomości SMS.

Jak tłumaczy resort cyfryzacji, różne typy treści, które zaniepokoiły nas w sieci, można zgłosić w różnych kategoriach. To:

  • złośliwa strona internetowa (próba wyłudzenia danych osobowych lub pieniędzy),
  • podejrzana wiadomość SMS (podejrzana treść lub nadawca),
  • podejrzana wiadomość e-mail (podejrzane załączniki, szantaż lub phishing),
  • oszustwo (fałszywe sklepy internetowe i inne próby podszywania się pod firmy lub instytucje).

Jeżeli użytkownik nie ma pewności, z której opcji powinien skorzystać, może użyć kafelka 'Inne'. Tam dokładniej opisze zdarzenie, które go zaniepokoiło. Wraz z rozwojem tej usługi będą się pojawiały kolejne kategorie, do których będzie można dopasować sytuację, która nas spotkała.

W mObywatelu można też włączyć powiadomienia od zespołu CERT Polska o najpoważniejszych cyberzagrożeniach występujących w naszym kraju.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mObywatel | cyberbezpieczeństwo | oszustwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »