Mocne odbicie w branży budowlanej. "Z przytupem przebija konsensus rynkowy"

Produkcja budowlano-montażowa we wrześniu znacząco odbiła. W relacji rocznej odczyt wskazał na wzrost o 11,5 proc., wobec 3,5 proc. odnotowanych w sierpniu. Po wyeliminowaniu czynników sezonowych wskaźnik ten wzrósł w ciągu 12 miesięcy o 15,2 proc.

Wrześniowe dane z branży budowlanej wskazują na znaczące odbicie produkcji w sektorze na przestrzeni 12 miesięcy. Z najświeższego raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że produkcja budowlano-montażowa wzrosła na koniec III kw. o 11,5 proc. w relacji rocznej. W ujęciu miesiąc do miesiąca doszło do wzrostu o 11,4 proc. 

Są to dane lepsze od tych, które GUS uwzględnił w swoim badaniu za sierpień. Wówczas licząc rok do roku produkcja wzrosła o 3,5 proc., a mdm o 7,4 proc. Jednocześnie wrześniowy raport wskazał na odczyt lepszy od rynkowych prognoz, które zakładały wskaźnik na poziomie 6 proc. rdr.

Reklama

Jak zauważyli na swoim koncie na serwisie X (dawny Twitter) ekonomiści z mBanku, "patrząc na dane odsezonowane wygląda to na nowy szczyt na indeksie", czym odnieśli się do wzrostu produkcji o 15,2 proc. rdr., który jest wynikiem po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym. W następnym z postów analitycy dodali, że "strumień produkcji budowlano-montażowej (dane odsezonowane) tak wysoki jeszcze nie był". Patrząc na dane historyczne, to wrześniowe odczyty są najwyższymi od I kw. 2022 r.

Tempo wzrostu produkcji budowlano-montażowej zdecydowanie nabiera rozpędu. "Wprawdzie częściowo za wrześniowym wynikiem stoi niska zeszłoroczna baza odniesienia, niemniej jednak dane dotyczące wydanych pozwoleń na budowę we wrześniu (wzrost o 4.2 proc. r/r) oraz dotyczące liczby rozpoczętych budów (wzrost o 20.4 proc. r/r) dowodzą, że w budownictwie mieszkaniowym ma już miejsce oczekiwany rozruch. Nie jest to oczywiście zaskoczeniem w kontekście bardzo dużego wzrostu popytu na rynku mieszkaniowym w ostatnich miesiącach, do czego przyczynił się uruchomiony w lipcu br. program "Bezpieczny kredyt 2 proc." - pisze w komentarzu do danych GUS Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. .

Jak dodaje: Wyższe od prognoz dane dotyczące produkcji budowlano- montażowej we wrześniu, dość mocno podbijające dynamikę w całym III kwartale br. (do około 5.5 proc. r/r), mogą przyczynić się do niewielkiego, ale jednak dodatniego odczytu PKB w tym okresie.

Sytuacja budowlanki polepsza się. Jednak mieszkań powstaje mniej niż przed rokiem

Na odbicie w sektorze niewielki wpływ miał jednak udział budynków, w tym mieszkalnych, który we wrześniowym odczycie był najniższy spośród trzech głównych kategorii i wyniósł w relacji rocznej 3,9 proc. Większe tempo wzrostów odnotowano w przypadku realizacji inwestycji obiektów inżynierii lądowej i wodnej (17,9 proc.) oraz robót budowlanych specjalistycznych (wzrost rdr o 10 proc.).

Wrzesień przyniósł jednak dużą zmianę w ujęciu miesięcznym. Względem sierpnia w omawianym okresie odsetek robót o charakterze inwestycyjnym wzrósł o 36,8 proc. Jest to pozytywny sygnał, jednak nie oddaje on pełnego obrazu, w jakim obecnie znajduje się sektor, szczególnie jeżeli chodzi o sytuację na rynku mieszkalnictwa.

Według innego z badań GUS, liczba mieszkań oddanych do użytku w okresie styczeń-wrzesień w bieżącym roku jest nadal niższa od tej osiągniętej w analogicznym okresie w 2022 r. Mowa tu o 161,3 tys. lokali, czyli o 3,4 proc. mniejszym wyniku niż jeszcze rok wcześniej.

Szczególny spadek realizacji budów jest zauważalny wśród prywatnych inwestorów, którzy w omawianym okresie postawili 61 tys. mieszkań, tj. o 6,4 proc. mniej niż rok wcześniej. Dla przykładu deweloperzy - największa grupa w sektorze - wybudowała w tym czasie 97,2 tys. mieszkań. Jest to wynik niższy od ubiegłorocznego o 2,4 proc.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mieszkalnictwo | branża budowlana | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »