Można żądać uchylenia decyzji
Przepis procedury cywilnej uniemożliwiający zamieszczenie w odwołaniu od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosku o uchylenie w całości zaskarżonej decyzji jest niezgodny z konstytucją - orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.
Chodzi o art. 47928 par. 3 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym odwołanie od decyzji prezesa UOKiK może jedynie zawierać wniosek o zmianę decyzji w całości lub w części. Nie przewiduje natomiast możliwości wnioskowania o uchylenie decyzji w całości. Przepis w tym brzmieniu obowiązywać będzie już niedługo, bo od 5 lutego br. Od tego dnia, w myśl nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego z 2 lipca 2004 r., skarżący będą mogli domagać się uchylenia decyzji.
Zmiana przepisu nie ma jednak znaczenia dla podmiotów, które wniosły odwołanie na podstawie dotychczasowych przepisów, m.in. dla Spółki Przedsiębiorstwa Usług Morskich "Gdańsk-Pilot" Sp. z o.o.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na nią karę pieniężną za niewykonanie jego wcześniejszej decyzji merytorycznej. Spółka złożyła odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Antymonopolowego (obecnie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów), żądając uchylenia jej w całości. Sąd okręgowy 30 sierpnia 2002 r. odwołanie odrzucił, stwierdzając, iż niedopuszczalne jest wniesienie wniosku o uchylenie decyzji. Wniesione przez spółkę zażalenie zostało odrzucone jako niedopuszczalne. Procedura cywilna przewiduje bowiem, że jedynym środkiem odwoławczym jest kasacja do Sądu Najwyższego (art. 47935 par. 2 k.p.c.). W rezultacie, odwołanie Przedsiębiorstwa Usług Morskich "Gdańsk-Pilot" sp. z o.o. nie doczekało się merytorycznego rozstrzygnięcia. Spółka złożyła zatem skargę konstytucyjną, domagając się stwierdzenia niezgodności art. 47928 par. 3 i art. 47935 par. 2 k.p.c. z konstytucyjnym prawem do sądu.
Trybunał Konstytucyjny przychylił się do skargi Przedsiębiorstwa Usług Morskich "Gdańsk-Pilot" Sp. z o.o. jedynie w zakresie niezgodności z konstytucyjnym prawem do sądu art. 47928 par. 3 k.p.c. Sędziowie uznali, że zaskarżony przepis pozbawił spółkę pełnej sądowej kontroli decyzji wydanej przez prezesa UOKiK. Trybunał, orzekając zgodność art. 47935 par. 2 k.p.c. z konstytucją, stwierdził, że spółka nie wykazała, że przepis ten stanowił podstawę naruszenia jej konstytucyjnych praw.
Tak jest
Artykuł 47928 par. 3 k.p.c. Odwołanie od decyzji prezesa Urzędu powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma procesowego oraz zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji, przytoczenie zarzutów, zwięzłe ich uzasadnienie, wskazanie dowodów, a także zawierać wniosek o zmianę decyzji w całości lub w części.
Tak będzie od 5 lutego br.
Artykuł 47928 par. 3 k.p.c. Odwołanie od decyzji prezesa Urzędu powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma procesowego oraz zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji, przytoczenie zarzutów, zwięzłe ich uzasadnienie, wskazanie dowodów, a także zawierać wniosek o uchylenie lub zmianę decyzji w całości lub w części.
Wczorajszy wyrok ma ograniczony zasięg podmiotowy. Nie obejmie bowiem wszystkich spraw odwoławczych toczących się na podstawie niekonstytucyjnej regulacji. Z żądaniem wznowienia postępowania będą mogły wystąpić jedynie ci skarżący, którzy w odwołaniu do sądu domagali się uchylenia w całości decyzji prezesa UOKiK.
Wyrok TK z 31 stycznia 2005 r., sygn. akt SK 27/03
Agnieszka Wyszomirska