Muller: Wkrótce pakiet antyinflacyjny

W czwartek w Budapeszcie rzecznik rządu Piotr Müller powiedział: - Chcemy przedstawić pakiet rozwiązań fiskalnych, finansowych; będzie to na pewno w tym miesiącu. Ma to być projekt rządowy; rozwiązania w nim zawarte będą się wiązać z pewnymi kosztami.

Rzecznik rządu został w Budapeszcie zapytany przez dziennikarzy o tzw. pakiet antyinflacyjny.

- Jeżeli chodzi o szczegóły, to po zakończeniu prac chcielibyśmy to przedstawić w sposób kompleksowy - powiedział dziennikarzom Müller.

Jak wskazał, problem inflacji "jest problemem wieloaspektowym". - Z jednej strony jest to kwestia związana z kryzysem gospodarczym na całym świecie wywołanym koronawirusem i pewnym odmrożeniem gospodarki, a tym samym bardzo dużego popytu na wiele towarów na całym świecie, co powoduje, że ceny rosną - tłumaczył.

Reklama

Zauważył, że nie jest to problem tylko Polski. - Niemcy od '93 roku borykają się teraz z największą inflacją, Hiszpania od '97 roku. Inne kraje Europy również te problemy mają - wskazał. - Pakiet rozwiązań fiskalnych, finansowych chcemy przedstawić - to będzie na pewno w tym miesiącu. W związku z tym o jego kształcie chciałbym poinformować, gdy faktycznie te prace będą zakończone - powiedział Müller.

Przekazał, że będzie to projekt rządowy. - Jeżeli będzie to przedstawiane, to będzie projekt rządowy. Z rekomendacją rządu i rozwiązaniami finansowanymi, które oczywiście przez rząd będą akceptowane. Bo te rozwiązania oczywiście będą wiązały się z pewnymi kosztami - wyjaśnił.

Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego, wzrost inflacji w Polsce sięgnął w październiku 6,8 proc.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła w środę stopy procentowe. Stopa referencyjna została podniesiona o 75 pkt. bazowych, do 1,25 proc. Stopa lombardowa wzrosła o 75 pkt. bazowych, do 1,75 proc. Stopa depozytowa została podniesiona również o 75 pkt bazowych i wynosi 0,75 proc. Stopa redyskonta weksli została ustalona na 1,3 proc., a stopa dyskonta weksli na 1,35 proc.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

To druga podwyżka stóp procentowych. W październiku RPP podniosła główną stopę - referencyjną - o 40 pkt bazowych, z 0,1 proc. Stopa lombardowa została podniesiona o 50 pkt bazowych, z 0,5 proc. Stopa redyskontowa weksli została ustalona na 0,51 proc. a stopa dyskontowa weksli - na 0,52 proc. (obie zostały podniesione o 40 pkt bazowych). 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: inflacja w Polsce | tarcza antyinflacyjna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »