Musk wyruszy ze specjalną misją do Chin. W tle inwestycje Tesli i rząd zwlekający z pozwoleniami
Elon Musk, dyrektor generalny Tesli i właściciel Twittera odwiedzi w tym tygodniu Chiny, wynika z nieoficjalnych źródeł. Ma spotkać się z urzędnikami państwowymi. Wcześniej Musk zapowiadał, że chce odbyć w tym roku rozmowę z premierem Chin, Li Qiangiem.
Jak podają źródła zaznajomione ze sprawą, jeden z najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi na świecie - Elon Musk - ma odwiedzić w tym tygodniu Chiny - informuje Reuters. Agencja powołuje się także na dwa źródła, które wskazały, że Musk ma spotkać się z wysokimi rangą urzędnikami państwowymi, a także odwiedzić fabrykę Tesli w Szanghaju.
Będzie to pierwsza wizyta Muska w Chinach od 2020 roku. Państwo Środka to istotny rynek zbytu dla Tesli - drugi największy po Stanach Zjednoczonych. Fabryka w Szanghaju jest największym zakładem produkcyjnym firmy na świecie.
Musk jasno komunikował, że chce zwiększać swoją obecność w tym kraju. Ale Chiny mocno stawiają teraz na rodzimy przemysł motoryzacyjny i własną produkcję aut elektrycznych. Właśnie w Chinach zarejestrowanych jest najwięcej aut elektrycznych. W 2022 roku to tam sprzedano co drugi samochód z napędem elektrycznym. Do tego Tesla boryka się obecnie z licznymi problemami.
Jak podaje Reuters, na razie nie ma ani oficjalnego potwierdzenia, że amerykański miliarder odwiedzi Chiny, ani z kim się spotka. Musk jednak już wcześniej w tym roku wskazywał, że planuje odwiedzić Chiny i chciałby spotkać się z chińskim premierem Li Qiangiem.
Potencjalnym tematem może być dalszy rozwój Tesli w Państwie Środka. Tesla chciałaby jeszcze zwiększyć swoją produkcję w Chinach, do 450 tys. sztuk rocznie. Chce także zwiększyć produkcję magazynów energii w zakładzie do 1,75 mln sztuk rocznie. Jednak od ogłoszenia tych ambicji nie ma żadnych informacji o postępie w tej kwestii - wskazuje Reuters. Do tego Chiny zmagają się z nadmiarem mocy produkcyjnych w przemyśle motoryzacyjnym, podczas gdy popyt na tym rynku słabnie. Chińska administracja wstrzymuje się więc z wydawaniem pozwoleń na zwiększanie produkcji także w przypadku lokalnych producentów.
Reuters wskazuje, że jeśli chodzi o tematy do poruszenia między Muskiem a Chinami, poza kwestią obecności Tesli na tym rynku, rolę odgrywa też przejęcie Twittera. Elon Musk jest właścicielem tej platformy mediów społecznościowych od 2022 roku. Twitter tymczasem jest nadal zakazany w Chinach.