Na 1,2 mln Polaków czeka dopłata podatku. Średnia kwota to 5833 zł

Dopłata podatku do zeznania rocznego to bez wątpienia nie jest dobra wiadomość. Taką otrzymać ma ok. 1,2 mln Polaków. W sumie kwota wyrównania wynosi 7 mld zł, co oznacza, że wspomniana grupa osób musi zapłacić średnio 5833 zł. Co jednak w wypadku, gdy dopłata nie zostanie uregulowana? Unikając zobowiązań wobec fiskusa musimy liczyć się z nieprzyjemnościami, w tym z wysoką grzywną.

- Szacujemy, że dopłaty w rozliczeniu rocznym za 2022 rok będzie musiało dokonać 1,2 mln podatników, a więc mniej niż w latach poprzednich. W 2021 r. dopłat musiało dokonać 2 mln podatników - stwierdził wiceminister finansów Artur Soboń.

Dopłata podatku do urzędu skarbowego. 1,2 mln Polaków ma do zapłacenia 7 mld zł

Ministerstwo Finansów podało, że kwota wyrównania wynosi 7 mld zł, a pokryć ją ma 1,2 mln Polaków, w których rozliczeniach PIT za 2022 r. wykazana została niedopłata podatku do urzędu skarbowego. Daje to średnio 5833 zł na osobę.

Reklama

Niedopłata w rozliczeniu rocznym dotyczy przede wszystkim trzech grup podatników. Na liczbę 1,2 mln osób, które będą musiały dopłacić podatek do skarbówki, składają się:

  • podatnicy, którzy uzyskują przychody z różnych źródeł, którzy zarobili więcej niż 120 tys. zł, czyli weszli w drugi próg podatkowy ze stawką 32 proc. 
  • osoby opłacające zaliczki na podatek według zasad z 2021 roku, czyli z zastosowaniem zlikwidowanej w ciągu 2022 roku ulgi dla klasy średniej, a także te rozliczające się przez mechanizm rolowania zaliczek,
  • emeryci, którzy w 2022 roku osiągali wysokie zarobki z pracy na etacie.

Jak zapłacić dopłatę podatku, gdy kwota przekracza możliwości? Można wnioskować o raty

5833 zł dopłaty podatku to średnia wynikająca z podzielenia 7 mld zł kwoty wyrównania przez liczbę 1,2 mln osób, które taką dopłatę mają do uregulowania. Oznacza to, że jeden podatnik z koniecznością dopłaty może mieć obowiązek zapłacenia na przykład kilkudziesięciu lub kilkuset złotych, ale inny będzie musiał dopłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jak poradzić sobie z tą drugą sytuacją?

Jednym z możliwych sposobów jest wystąpienie do Urzędu Skarbowego z prośbą o rozłożenie dopłaty podatku na raty. O taką formę wnosić może każdy podatnik, ale decyzja o udzieleniu na nią zgody leży w pełni po stronie urzędu skarbowego. Fiskus każdą sprawę rozpatruje indywidualnie i nie ma obowiązku pozytywnie odnieść się do prośby podatnika. 

Kara za niedopłatę podatku. Gdy fiksus ponagli, zostaje tylko 7 dni na dopłatę

Jeśli urząd skarbowy zwróci się z koniecznością dopłaty podatku, mamy 7 dni na uregulowanie należności. W wypadku, gdy podatnik nie zapłaci w wyznaczonym terminie, naliczane mu są odsetki za zwłokę. Najlepiej brakującą kwotę podatku wpłacić do 2 maja, ponieważ tego dnia mija termin składania PIT za 2022 rok.

Jeśli podatnik będzie unikać dopłaty podatku, urząd skarbowy może nałożyć na niego grzywnę w wysokości od 350 zł do nawet 69 800 zł (od 1/10 do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia, które od 1 stycznia do 1 lipca 2023 wynosi 3490 zł brutto).

Jednak w sytuacji, gdy kwota niedopłaty przekracza 5-krotność minimalnego wynagrodzenia (17 450 zł) brak uregulowania dopłaty traktowany jest na równi z przestępstwem skarbowym. Wówczas wymiar kary jest odpowiednio wyższy - grzywna w wysokości od 10 do nawet 720 stawek dziennych (do 1 lipca 2023 roku to od 116,33 zł do 46 533 33 zł, zaś od 1 lipca wyniesie 120-48 000 zł) lub do trzech lat pozbawienia wolności. Obie te kary mogą zostać zastosowane łącznie.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dopłata | podatek | PIT | urząd skarbowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »