Na Bałtyku ruszyła budowa farmy wiatrowej. Energia dla 1,5 mln gospodarstw
Na polskiej części Bałtyku ruszyła budowa pierwszej farmy wiatrowej. Na morze ruszyło 11 statyków, które zainstalowały już 2 z 78 monopali, na których montowane będą turbiny wiatrowe. Orlen mówi o "ważnym elemencie nowej strategii" koncernu, który zapewni energię dla 1,5 mln gospodarstw domowych. Farma Baltic Power o mocy 1,2 GW rozpocznie produkcję w 2026 roku.
Orlen i kanadyjski Northland Power rozpoczęły budowę pierwszej farmy wiatrowej na polskiej części Bałtyku - podano w opublikowanym komunikacie prasowym.
"Baltic Power to pierwsza i najbardziej zaawansowana inwestycja w morską energetykę wiatrową na polskich wodach Bałtyku" - podkreślił Orlen. Zapowiedział, że farma o łącznej mocy 1,2 GW rozpocznie produkcję w 2026 r. i będzie w stanie wytworzyć czystą i stabilną energię, która mogłaby zasilić ponad 1,5 mln gospodarstw domowych.
Koncern poinformował, że po miesiącach przygotowań 11 statków ruszyło na morze, żeby rozpocząć budowę fundamentów pierwszej farmy wiatrowej Baltic Power na polskich wodach Bałtyku. W ramach prowadzonych prac zainstalowano już 2 z 78 monopali, 100-metrowych konstrukcji, na których montowane będą turbiny wiatrowe o mocy 15 MW.
"Nasza nowa strategia to konkrety i działania. Widać to na przykładzie pierwszej polskiej farmy wiatrowej na morzu. Po kilku miesiącach bardzo intensywnych prac z satysfakcją ogłaszamy, że pierwsze fundamenty farmy Baltic Power zostały zainstalowane" - poinformował prezes Orlenu Ireneusz Fąfara, cytowany w czwartkowym komunikacie. Jak zaznaczył, 2025 r. będzie przełomowy dla tego projektu.
"Setki naszych pracowników będzie prowadziło największe w historii prace instalacyjne na morzu, by już w 2026 r. po raz pierwszy energia z Bałtyku popłynęła do odbiorców" - dodał Fąfara. Zwrócił uwagę, że morska farma wiatrowa Baltic Power to czyste, stabilne i bezpieczne źródło energii, które będzie napędzało polską gospodarkę, a także polskie firmy, które - jak ocenił - będą rozwijały się razem z projektem.
Orlen przypomniał, że morska energetyka wiatrowa jest ważnym elementem nowej strategii Grupy Orlen, która przewiduje realizację wspólnie z partnerami ponad 4 GW mocy zainstalowanej na Bałtyku.
Wśród filarów zaktualizowanej strategii znalazła się zeroemisyjna energetyka. Orlen stawia na projekty offshore i onshore (energetyka wiatrowa na morzu i lądzie), a także na fotowoltaikę. W styczniu koncern podtrzymał też chęć zaangażowania się w budowę małych jądrowych reaktorów modułowych - SMR.
Orlen zapowiada, że w horyzoncie strategii powstaną cztery morskie farmy wiatrowe oraz co najmniej dwie małe elektrownie jądrowe. Założono wzrost mocy zainstalowanej w OZE z 1,3 do 12,8 GW.
Koncern zainwestuje też w wielkoskalowe magazyny energii. Będą one miały pojemność 1,4 GW. "To coś, czego w tej chwili praktycznie nie mamy" - mówił na początku roku podczas konferencji prezes Fąfara. Magazyny energii mają odpowiadać za jedną czwartą mocy zainstalowanej w OZE. W projektach magazynowania energii spółka będzie poszukiwać strategicznych partnerstw.