Na Dolnym Śląsku powstanie fabryka amunicji? Pociski mają być "spolonizowane"
Paweł Poncyliusz, prezes Polskiej Amunicji, przyznał w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", że niewykluczone, iż w Polsce zostanie wybudowana nowa fabryka amunicji. Jak wyjaśnił, obecnie Polska jest w stanie produkować około 10 tys. sztuk amunicji 155 mm rocznie. W ciągu najbliższych czterech lat zdolność produkcyjna tego rodzaju amunicji ma wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie. Zdaniem prezesa Polskiej Amunicji konieczne jest "radykalne zwiększenie tego potencjału" i budowa fabryk w innych różnych lokalizacjach.
W marcu ubiegłego roku rząd przyjął uchwałę o programie Narodowej Rezerwy Amunicyjnej (NRA). Z kolei w grudniu podpisał umowę z Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ) na prawie 11 mld zł, za które kupi prawie 300 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej 155 mm. Agencja Uzbrojenia rozpoczęła też rozmowy z prywatnym konsorcjum Polska Amunicja na temat produkcji amunicji artyleryjskiej.
Polska Amunicja ma produkować amunicję artyleryjską 155 mm. Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) ma w niej pakiet większościowy. Z kolei mniejszościowe udziały posiada m.in. Grupa WB, czyli największy prywatny podmiot zbrojeniowy w Polsce oraz Ponar Wadowice.
- Jesteśmy zdeterminowani, aby postawić nową fabrykę amunicji na Dolnym Śląsku. Przypomnę, że celem Narodowej Rezerwy Amunicyjnej (NRA) było też zbudowanie zdolności do jej produkcji w Polsce - powiedział Paweł Poncyliusz.
Podkreślił, że obecnie Polska jest w stanie wyprodukować około 10 tys. sztuk amunicji 155 mm rocznie, jednak - jego zdaniem - to zdecydowanie za mało, szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę rozbudowę potencjału zbrojeniowego Rosji. - Dlatego musimy radykalnie zwiększyć ten potencjał i zbudować zakłady w innych lokalizacjach niż dotychczas, choćby dla bezpieczeństwa dostaw na wypadek kryzysu - powiedział Paweł Poncyliusz.
Pierwsze działania mają miejsce już w tym roku, w tym np. rozpoczęcie procesu produkcji modułów w Polsce. - W kolejnych latach pociski będą w coraz większym stopniu spolonizowane. Całkowicie polski produkt, bez jakichkolwiek ograniczeń licencyjnych, będzie dostarczany od 2028 r. - powiedział prezes Poncyliusz. Zakłada, że w 2028 r. zdolność do produkcji amunicji 155 mm w Polsce wyniesie ponad 100 tys. sztuk.
- W świecie polityki istnieje ograniczone zaufanie wobec firm prywatnych, Grupa WB była pomijana w kontraktach tylko dlatego, że była prywatna. Dzięki udziałom ARP Skarb Państwa może czuć się w tym konsorcjum bezpiecznie - dodał Paweł Poncyljusz, prezes Polskiej Amunicji, w środowym wydaniu "Dziennika Gazeta Prawna".