Reklama

Nadchodzi ożywienie w gospodarce

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w maju 2010 r. wzrósł o 2,8 pkt, po spadku o 1,5 pkt w kwietniu - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

- Załamanie wskaźnika okazało się krótkotrwałe, zaś obecna skala wzrostu wskazuje na kontynuację ożywienia w gospodarce. Gwarantem utrzymania się tych pozytywnych tendencji są napływające szerokim strumieniem zamówienia do przedsiębiorstw - napisano w komunikacie.

Reklama

Jak wynika z badania, w kwietniu spośród ośmiu komponentów wskaźnika pięć przyczyniło się do jego wzrostu, zaś trzy oddziaływało w kierunku jego spadku.

- Najsilniejszy wpływ na wzrost wskaźnika miało rosnące tempo napływu nowych zamówień do przedsiębiorstw produkcyjnych. Przybywa zamówień od odbiorców krajowych jak i tych kierowanych na rynki zagraniczne, choć te ostatnie rosną nieco wolniej od zamówień realizowanych na rynek wewnętrzny. Eksportowi nie sprzyja wysoka zmienność kursów walutowych, jaką obserwujemy w ostatnim czasie - napisano.

- Wśród zamówień realizowanych na eksport najszybciej w ostatnich miesiącach rosną zamówienia w przedsiębiorstwach produkujących pojazdy i samochody. W zamówieniach krajowych dominują zamówienia związane z branżą budowlaną, co głównie związane jest z sezonowym wzrostem aktywności tej branży. Nie widać jak do tej pory zwiększonego napływu zamówień w firmach produkujących wyroby o charakterze inwestycyjnym - dodano.

Dowiedz się więcej na temat: zamówienia | wskaźnik | ożywienie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »