Najbogatszy Polak wkroczy w nową branżę? Media: Sołowow zainteresowany zakupem VeloBanku

Biznesmen Michał Sołowow jest zainteresowany nabyciem udziałów w VeloBanku - informuje Bussiens Insider Polska. Zarządzana przez najbogatszego Polaka spółka poczyniła już w tym celu pierwsze, choć niezobowiązujące starania. Taka transakcja oznaczałaby dla miliardera wkroczenie w nową branżę, jaką byłby sektor bankowy.

Jak wynika z nieoficjalnych ustaleń portalu bussiensinsider.pl, wehikuł finansowy MS Galleon, który jest kontrolowany przez miliardera Michała Sołowowa, wykazał zainteresowanie w sprawie kupna udziałów w VeloBanku. Wspomniana spółka widnieje na liście podmiotów, które pobrały od Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) dokumenty potrzebne do złożenia wstępnej, niezobowiązującej oferty nabycia akcji.

VeloBank powstał w ramach przeprowadzonej przymusowej restrukturyzacji aktywów Getin Noble Banku, wcześniej należącego do Leszka Czarneckiego. Obecnie głównym akcjonariuszem banku jest BFG - posiada 51 proc. udziałów - i to ta instytucja jest odpowiedzialna za przeprowadzenie transakcji. 

Reklama

Najbogatszy Polak rozważa inwestycje w nowym sektorze. Chce kupić bank

Wśród potencjalnych zainteresowanych wymienia się najbogatszego Polaka. Poza kontrolowaną przez niego firmą podobny ruch wykonało ok. dziewięciu innych inwestorów. Czas do pobrania odpowiedniej dokumentacji od BFG upłynie wraz z końcem września, dlatego też ta lista może się wydłużyć. Jak wskazuje BI.pl, nowy właściciel VeloBanku ma zostać wybrany do końca marca 2024 r. 

Dla Sołowowa byłaby to pierwsza inwestycja w sektorze bankowym. Biznesmen wymieniany jako lider zestawienia najbogatszych Polaków w magazynie "Forbes" - wartość jego majątku szacuje się na 26 mld zł - jest właścicielem giganta chemicznego Synthos, producenta wyposażenia łazienek Cersanit oraz producenta podłóg drewnianych Barlinek.  

W ostatnim czasie miliarder zaangażował się także w inwestycje w zakresie energetyki jądrowej. W tym celu powołał wraz z Orlenem spółkę joint venture Orlen Synthos Green Energy, która planuje postawienie w Polsce małych reaktorów jądrowych przy pomocy amerykańskiej firmy GE Hitachi Nuclear.

Jednocześnie pozycja biznesmena wśród pozostałych kandydatów wydaję się być mocna. Jak tłumaczy Bussiens Insider Polska, zarówno BFG, jak i Komisji Nadzoru Finansowego zależy, aby nowy właściciel banku przedstawił długofalowy plan na jego rozwoju. Mniej przychylnie instytucje mają spoglądać natomiast na fundusze inwestycyjne, których głównym celem jest sprzedaż udziałów po pewnym czasie i zarobienie na tym.

Sama kwota transakcji jest trudna do oszacowania. Zgodnie z danymi na koniec 2022 r., wartość VeloBanku dała mu dziewiąte miejsce na liście największych instytucji w branży w naszym kraju. Z ostatnich danych wynika, że w ciągu dziewięciu miesięcy w 2023 r. bank wypracował 357,7 mln zł skonsolidowanego zysku netto.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: najbogatsi Polacy | Michał Sołowow | VeloBank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »