Michał Sołowow

Środa, 13 listopada 2024 (12:59) Aktualizacja Środa, 13 listopada 2024 (13:00)
Michał Sołowow to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej gospodarki i świata sportów motorowych. Urodzony 11 lipca 1962 roku w Kielcach, zasłynął jako przedsiębiorca, inwestor oraz kierowca rajdowy, będący jednym z najbogatszych Polaków. Sołowow zbudował swoje imperium, działając w sektorach przemysłowych, m.in. chemicznym, ceramicznym oraz produkcji podłóg. Jego działalność obejmuje także sektor energii odnawialnej, co sprawia, że jest jednym z najbardziej innowacyjnych przedsiębiorców na polskim rynku.
Michał Sołowow - najważniejsze informacje
Michał Sołowow /Adam Chełstowski /Agencja FORUM

Michał Sołowow - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Polska

Wczesne lata i początki kariery

Sołowow ukończył IV Liceum Ogólnokształcące im. Hanki Sawickiej w Kielcach, a następnie studiował na Politechnice Świętokrzyskiej.

Już w 1988 roku, korzystając z oszczędności z pracy za granicą, współzałożył firmę budowlaną Mitex, która szybko zyskała pozycję jednej z największych firm budowlanych w regionie. To był pierwszy krok w karierze biznesowej Sołowowa.

W kolejnych latach jego działalność biznesowa rozwijała się dynamicznie. W 1993 roku założył pierwszą w Polsce sieć supermarketów budowlanych Nomi, którą sprzedał w 1999 roku brytyjskiemu gigantowi Kingfisher.

Sołowow inwestował w różne spółki na warszawskiej giełdzie, dążąc do zwiększania ich wartości, co pozwoliło mu na zgromadzenie kapitału i dalszą ekspansję.

Rozwój imperium przemysłowego

Jednym z najważniejszych kroków w karierze Sołowowa było wejście w branżę chemiczną. Po wykupieniu 24 proc. akcji spółki chemicznej Dwory Oświęcim, Sołowow stworzył firmę Synthos, jednego z największych europejskich producentów kauczuku syntetycznego i polistyrenu spienialnego (EPS).

Synthos przejął również inne firmy w Czechach i Holandii, co umocniło jego pozycję na rynku międzynarodowym.

Kolejnym sektorem, w którym Sołowow osiągnął sukces, była ceramika budowlana. W 2004 roku przejął kontrolę nad spółką Cersanit, która stała się jednym z wiodących producentów ceramiki sanitarnej i płytek ceramicznych.

Po połączeniu z Opoczno, Cersanit rozszerzył swoją działalność na Rosję, Rumunię, Niemcy i Ukrainę. Sołowow skupił również inne marki, m.in. Meissen Keramik oraz Pilkington's, wzmacniając pozycję Cersanitu jako lidera w branży budowlanej.

Jego imperium obejmuje również Barlinek - jednego z największych producentów podłóg drewnianych na świecie, oraz sieć sklepów Komfort, specjalizującą się w wyposażeniu wnętrz.

Inwestycje w energię odnawialną

W ostatnich latach Sołowow zwrócił swoją uwagę na technologie zeroemisyjne i odnawialne źródła energii (OZE). W 2019 roku Synthos Green Energy, spółka należąca do Grupy Synthos, podpisała umowę z GE Hitachi Nuclear Energy na budowę elektrowni jądrowych opartych na technologii małych reaktorów modułowych (SMR) typu BWRX-300.

Jest to jedno z pierwszych takich przedsięwzięć w Polsce, co pokazuje, że Sołowow dąży do innowacji i rozwija działalność w kierunku przyszłościowych technologii energetycznych.

Majątek i pozycja na liście najbogatszych Polaków

Sołowow wielokrotnie zajmował pierwsze miejsce w rankingach najbogatszych Polaków. W 2022 roku jego majątek oszacowano na 27,3 miliarda złotych, co uczyniło go najbogatszym Polakiem według magazynu "Forbes".

Jego działalność obejmuje 15 spółek, zatrudniających około 16 000 pracowników, z przychodami rzędu 10 miliardów złotych rocznie.

Do firm zarządzanych przez Sołowowa należą takie spółki, jak Synthos, Cersanit, Barlinek, North Food, czy Homla. Sołowow jest także zaangażowany w projekty biotechnologiczne, takie jak OncoArendi oraz ExploRNA Therapeutics, które prowadzą badania nad innowacyjnymi terapiami przeciwko nowotworom i chorobom zapalnym.

Filantropia

Wraz z córką, Karoliną Sołowow, Michał Sołowow założył Fundację "Fabryki Marzeń", która oferuje stypendia dla zdolnych uczniów oraz pomaga ubogim rodzinom w renowacji ich domów i mieszkań.

Działalność filantropijna Sołowowa pokazuje jego zaangażowanie w sprawy społeczne oraz troskę o rozwój edukacyjny i socjalny w Polsce.

Kariera sportowa

Poza działalnością biznesową, Michał Sołowow jest również pasjonatem sportów motorowych. Jego kariera kierowcy rajdowego rozpoczęła się w latach 80., jednak brak funduszy uniemożliwił mu dalszy rozwój na początku.

Do rajdów powrócił w 2001 roku, sponsorowany przez własne firmy, startując w cyklu Pucharu PZM.

Sołowow odniósł sukcesy na arenie międzynarodowej, trzykrotnie zdobywając tytuł wicemistrza Europy w rajdach samochodowych (2008, 2009 i 2012), oraz dwukrotnie zostając wicemistrzem Polski (2006, 2010).

W swojej karierze startował w takich samochodach, jak Mitsubishi Lancer, Renault Clio, Fiat Grande Punto czy Ford Fiesta.

W 2015 roku Sołowow zawiesił swoją karierę sportową, jednak w 2020 roku ponownie pojawił się na trasach rajdowych.

Temat Michał Sołowow znajdziesz również w serwisie:

Michał Sołowow - Wiadomości

  • Rafako wciąż w pętli zadłużenia. Rozmowy utknęły w martwym punkcie

    Rafako wciąż w pętli zadłużenia. Rozmowy utknęły w martwym punkcie

    Wtorek, 6 sierpnia (14:06)
    Rafako wciąż tkwi w pętli zadłużenia. Rozmowy z instytucjami finansowymi utknęły w miejscu, a głośna inwestycja ze strony miliardera Michała Sołowow obejmie jedynie część biznesu. To nie...
  • Zwrot na ostatniej prostej. Media: Najbogatszy Polak jednak nie przejmie VeloBanku

    Zwrot na ostatniej prostej. Media: Najbogatszy Polak jednak nie przejmie VeloBanku

    Wtorek, 16 stycznia (11:39)
    Michał Sołowow nie kupi VeloBanku - poinformował nieoficjalnie Business Insider. Najbogatszy Polak miał się wycofać z transakcji na ostatniej prostej. W grze o przejęcie instytucji...
  • Kto przejmie VeloBank? Media: Jest krótka lista

    Kto przejmie VeloBank? Media: Jest krótka lista

    Wtorek, 10 października 2023 (10:33)
    Żaden z dużych polskich banków nie stanie do walki o przejęcie VeloBanku - ustalił Business Insider. O udziały w instytucji finansowej, która powstała po przymusowej restrukturyzacji...
  • Reklama
  • Proces sprzedaży VeloBanku rozpędza się. BFG otrzymał pierwsze oferty

    Proces sprzedaży VeloBanku rozpędza się. BFG otrzymał pierwsze oferty

    Poniedziałek, 25 września 2023 (16:57)
    Bankowy Fundusz Gwarancyjny, odpowiedzialny za sprzedaż 100 proc. udziałów w VeloBanku, otrzymał pierwsze, niezobowiązujące oferty na nabycie akcji banku. Teraz instytucja podda ocenie...
  • Najbogatszy Polak wkroczy w nową branżę? Media: Sołowow zainteresowany zakupem VeloBanku

    Najbogatszy Polak wkroczy w nową branżę? Media: Sołowow zainteresowany zakupem VeloBanku

    Poniedziałek, 18 września 2023 (10:39)
    Biznesmen Michał Sołowow jest zainteresowany nabyciem udziałów w VeloBanku - informuje Bussiens Insider Polska. Zarządzana przez najbogatszego Polaka spółka poczyniła już w tym celu...
  • "Rzeczpospolita": Najbogatsi polscy przedsiębiorcy

    Piątek, 21 marca 2014 (08:20)
    Wartość majątku 500 najbogatszych polskich przedsiębiorców to 147 mld zł i- wynika z rankingu magazynu "Sukces", który publikuje "Rzeczpospolita".
  • Reklama
  • Miliarderzy są bogatsi

    Miliarderzy są bogatsi

    Piątek, 21 grudnia 2012 (07:34)
    Poczet giełdowych miliarderów publikuje "Puls Biznesu". Otwiera go Michał Sołowow, który nie dość, że znów jest najbogatszy, to jeszcze ma więcej niż przed rokiem. I to o 27 proc.
  • Zgoda na przejęcie polskiej spółki chemicznej

    Zgoda na przejęcie polskiej spółki chemicznej

    Wtorek, 17 lipca 2012 (13:42)
    Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydała zgodę na przejęcie przez spółkę Synthos kontroli nad Zakładami Azotowymi Puławy - poinformował we wtorek UOKiK. Ministerstwo skarbu...

Michał Sołowow - Wideo

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »