Najpierw olej, teraz benzyna. Rosja porzuca ograniczenia w eksporcie paliw

Rosyjski rząd wydał krajowym producentom paliw polecenie, aby ci przyszykowali się na zniesienie zakazu eksportu benzyny - informuje Reuters. Taki ruch oznaczałbym całkowite wycofanie się z wprowadzonego jeszcze pod koniec września embarga, które miało na celu ustabilizowanie lokalnego rynku. W październiku Kreml uwolnił już sprzedaż oleju napędowego wysyłanego drogą morską.

Jak podaje agencja, powołując się na trzy źródła spośród rosyjskich producentów paliw, tamtejszy rząd wydał dyspozycję w sprawie embarga na benzynę. Te ma zostać całkowicie zniesione w nadchodzącym tygodniu, czyli po 13 listopada.

Rosyjskie paliwo ponownie na sprzedaż. Kreml wycofuje się z embarga

Rosja pozostaje największym na świecie eksporterem oleju napędowego drogą morską. Jednak 21 września br. przedstawiciele Kremla zdecydowali się na wprowadzenie zakazu na wysyłanie w ten sposób nie tylko oleju, ale i benzyny. Taki ruch wynikał z trudnej sytuacji na lokalnym rynku. W obliczu żniw i zwiększonego popytu na paliwa tych w poszczególnych regionach kraju zaczęło brakować, co przekładało się na szybki wzrost cen dla rolników.

Reklama

W obliczu spadku cen i popytu, 6 października Rosja zdecydowała się odwiesić częściowo wprowadzony zakaz. W pierwszej kolejności zrezygnowano z ograniczeń eksportu oleju napędowego, który można było odebrać tylko z rosyjskich portów. 

Natomiast, jak informuje Reuters, w ciągu najbliższych kilku dni będzie możliwa sprzedaż za granicę także benzyny. Taka decyzja wynika z nagromadzenia się zapasów. Jak przyznał jeden z informatorów, "jest teraz niski sezon i nie możemy sprzedać tak dużo na rynku krajowym".

Patrząc na dane za 2022 r., to Rosja wyeksportowała znacznie więcej oleju napędowego niż benzyny. Łączna suma sprzedaży pierwszego z paliw wyniosła w ubiegłym roku 35 mln ton, natomiast drugiego 4,8 mln ton. Jednocześnie pomimo nagromadzenia ropopochodnych produktów Kreml nie zdecydował się na odejście od ograniczenia produkcji surowca.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | olej napędowy | benzyna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »